Pazar , Mart 29 2015
SON YAZILAR
Anasayfa / Yazılım / SQL / Adventureworks Veri Tabanını – mdf Dosyasını SQL Server 2012’ye Yükleme

Adventureworks Veri Tabanını – mdf Dosyasını SQL Server 2012’ye Yükleme

Uygulamarımızda çoğu zaman bir veritabanı oluşturmak zorunda kalırız. Sorgularımızı çekerken, SQL öğrenmeye çalışırken, bir takım denemeler yapmak istediğimizde elimizin altında mevcut hali hazırda bir veritabanının olmasını isteriz. Daha önceki yazılarımda Northwind veritabanını paylaşmıştım. Bu yazımda da yine çok kullanılan veritabanı örneklerinden Adventureworks veritabanını paylaşmak istiyorum. Ve bu hazır veritabanının SQL Server 2012 Management Studio’ya nasıl import edileceğini anlatmak istiyorum. Şunu da belirtmek isterim ki, bu örnek veri tabanının kullanımı, dağıtımı tamamen yasaldır.

Adventureworks Örnek Veritabanı

Burada datafile indirmeniz gerekiyor, en son release edilen yani en son yenileneni indirebilirsiniz. Sorun değil. Sonuçta şunu bilmemiz gerekiyor. Bizim SQL Server’a import edeceğimiz yani ekleyeceğimiz veri tabanı dosyasının uzantısı MDF’dir.

Bu dosyayı indirdiğinizi varsayıyorum, bundan sonra yapacağımız işlem şu SQL Server 2012 Management Studio’yu açınız.

Daha sonra sol tarafta yer alan Object Explorer’da Databases kısmında sağ tıklayınız. Daha sonra Attach deyiniz. Attach diyoruz çünkü yükleyeceğimiz dosya bir MDF dosyası. Eğer bak dosyası olsa idi Restore edecektik. Yani backup olmadığı için restore etmiyoruz. Attach ediyoruz.

Sonra çıkan pencerede Add diyoruz.

Daha sonra açılan pencerede dosyamızın konumunu gösteriyoruz. Benim dosyam D: altında direkt olarak sizde kolay bulmak için dosyanızı D: veya C: altına direkt alın. Kök dizinde olursa daha rahat bulursunuz. Unutmayın Attach işleminde dosyanız nerede ise SQL Server Management Studio veritabanı dosyanızı o konumdan okuyacaktır.

Daha sonraki pencerede dosyamızın yüklenmeye hazır hale geldiğini görebiliriz. Aşağıda mdf dosyasını seçiyoruz ve sonra OK diyoruz.

Görüleceği üzere sol altta executing diyor, yani işlem başlatıldı..

İşlem tamamlanınca bu pencere kapanır. Sonra solda Object Explorer kısmında attach ettiğimiz veritabanımızı görebiliriz. mdf dosyalarını Sql Server Management Studio’ya eklemek bu kadar basit.. :)

5 yorum

  1. slm size ben daha önce sql server 2008 kullanıyordu.Yaklaşık 25 tane veritabanımın mdf ve ldf dosylarını aldım. Şimdi kurduğum yeni sisteme sql server 2088 r2 kumak istiyorum. Bu sürüm farkından dolayı bu mdf dosyalarını attach ederken bir sorun oluşur mu?

  2. 2008’de kullanmış olduğunuz veritabanlarınızı 2008 R2’ye attach edebilirsiniz herhangi bir sorun olmaz.

  3. cevabınız için çok teşekkür ederim.Yanılmıyorsam backup olarak alınan .veritabanları(.bak dosyaları) sürüm farkından dolayı sorun çıkartıyor.Ama mdf ve ldf dosylarını attach ederken sorun çıkartmayaksa ben sql server 2008 r2 kuracağım.

  4. cevabınız için çok teşekkür ederim.Yanılmıyorsam backup olarak alınan .veritabanları(.bak dosyaları) sürüm farkından dolayı sorun çıkartıyor.Ama mdf ve ldf dosylarını attach ederken sorun çıkartmayaksa ben sql server 2008 r2 kuracağım.

  5. Daha önceki versiyonda oluşturulmuş bir mdf ve ldf dosyası daha sonra çıkan versiyonlarda açılabiliyor. Bir sorun olmaz. Kurabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>