35 mm DSLR Fotoğraf Makineleri

35 mm DSLR Fotoğraf Makineler

35 mm DSLR fotoğraf makinelerinde kullanılan objektif tasarımları ve buna bağlı olarak geliştirilen gövde tasarımları değişkenlikler göstermektedir. Bunların başında sensörün kullandığı chipset, çözünürlük, boyut gibi faktörler yer alır. Dolayısı ile teknolojik bu farklılıklar aynı zamanda donanıma yansır. Özellikle sensör boyutundaki farklılıklar, günümüzde 35 mm DSLR fotoğraf makinelerini 3 çeşide ayırır, bunlar:

  • APS-C Tip 35 mm DSLR Fotoğraf Makineleri
  • APS-H Tip 35 mm DSLR Fotoğraf Makineleri
  • Tam Çerçeve (Full Frame) 35 mm DSLR Fotoğraf Makineleri

Her 3 türe ait fotoğraf makinelerinde kullanılan objektifler, sensör boyutları göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Bu noktada dikkate alınan ölçüt, kullanılan sensörün köşegen uzunluğudur. Her objektif görüntü düzlemi üzerinde dairesel bir alanı aydınlatır. Bu alana aydınlatma dairesi adı verilir. Etkin bir biçimde sensör tarafından kullanılan aydınlatma çapına da “net görüntü dairesi” adı verilmektedir. Net görüntü dairesi çapının kullanılan sensör uzunluğunu kapsaması gerekir. Bazı fotoğraf makinesi üreticileri APS-C ve APS-H tip DSLR fotoğraf makinelerini eski nesil objektif tasarımları ile çalışabilecek şekilde tasarlamışlardır. Ancak bu makinelerde full frame 35 mm DSLR makineler için tasarlanmış bir objektifin kullanılması durumunda odak uzaklığı çarpanı oranında, biz buna fotoğrafçılıkta crop factor diyoruz, sensörün net görüntü dairesi içerisinde daha dar bir alanı çerçeveleyeceği unutulmamalıdır. Yani 50 mm bir objektif, full frame olmayan bir makinede crop factoru etkisi ile aslında makinenin kendi crop factor değerine göre daha uzun odaklı bir objektif gibi davranacaktır. Örneğin, nikon makinede 50 mm bir objektif crop factor bir makine için 75 mm’lik bir objektife denk gelir.

Kesme çarpanı veya odak uzaklığı çarpanı, full frame 35 mm tam çerçeve bir makinede sensör alanının köşegen uzunluğunun bölünmesi ile ortaya çıkan büyütme katsayısıdır. Bu katsayı değeri APS-C format makinelerde 1.5 veya 1.6 iken, APS-H format makinelerde 1.3’tür. Yukarıda bahsettiğim örneği ele alırsak; 35 mm full frame bir DSLR makine için üretilmiş bir 50 mm objektif 1.5 crop factorlü bir makine için 75 mm, 1.6 crop factorlü bir makine için 80 mm iken, 1.3 crop factorlü bir makine için 65 mm değerine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.