WEB Formları Nedir?

ASP. NET?i tanımaya devam edelim, bu yazımızda sürekli olarak duymuş olduğumuz WEB form nedir bunu açıklayacağım teorik olarak. Aslında web form HTML sayfalara oldukça benzer. Fakat HTML sayfaların özelliklerine ek olarak, ayrıca ASP.NET elementleri içerebilir ve server tarafında çalışırlar.

Bütün web formları

tag?ini içerirler. Bu tag ASP.NET sayfaları yapmak için kullanılan spesifik bir elementtir. Bir WEB formun basit olarak yapısı şu şekildedir.

<%@ Page Language="C#" AutoEventWireup="true" CodeBehind="Default.aspx.cs" Inherits="WebApplication4.Default" %>
    


    
   
    


Bir WEB formuna kodlayabilmek için kullanılan sınıf code-behind tarafında System.Web.UI.Page sınıfıdır. Ayrıca WEB formların uzantısı .aspx?dir.

Bir form içinde çeşitli arayüz elementleri kullanabiliriz. Form içinde statik HTML kodları olabilir, ASP.NET kontrolleri kullanabiliriz. Bunları sıralarsak :

? HTML Server Kontrolleri
? Web Server Kontrolleri
? WEB User Kontrolleri
? Master Page

2 Yorumlar

  1. Çok teşekkürler. Bu arada sayfa url lerini id yerine ismailgursoy.com.tr/web-form-nedir şeklinde yaparsanız daha çok kişiye ulaşabilirsiniz. Kolay gelsin.

  2. Uğur bey bilgilendirme için teşekkürler, daha önceki eski yazılarımla böyle kalmış, fırsat buldukça düzenliyorum. Önerinizi dikkate aldım, teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.