Action Script 3.0 Nedir?

Action Script 3.0 flash tabanlı WEB uygulamaları ve oyunlar geliştirmek için kullanılan güçlü, esnek bir yapı sağlayan programlama dilidir. Action Script aslında çok yeni bir teknoloji değil. Daha önceki versiyonlarında Action Script 1.0 ve 2.0 mevcuttu. Aciton Script 3.0 ise 2006 yılından beri var olan bir platform. Action Script 1.0 ise 1996 yılında da Flash programının Flash 4 versiyonu ile mevcuttu. Tabi o zamanlar bu yapı Action Script olarak bilinmiyordu. Resmi olarak 2000 yılında Flash 5 ile brilikte Action Script 1.0’da duyurulmuş oldu.2004 yılında ise Flash MX 2004 diğer adı ile Flash 7 ile birlikte Action Script 2.0 platformu da gündeme geldi. Action Script 2.0, Action Script 1.0’dan daha güçlü bir platform oldu ve nesne tabanlı programlama imkanını da yanında getirdi. Action Script 2.0, Avrupa Bilgisayar Üreticileri Birliği (European Computer Manufacturers Association) tarafından geliştirilmiş olan ECMA’ya oldukça yakın bir dil oldu. Günümüzde web programlama da çok sık kullanılan Java Scriptte ECMA tabanlıdır.

Flash uygulamalarını oynatan Flash Player ise Action Script 1.0, Action Script 2.0 ve Action Script 3.0 uygulamalarını çalıştırır. Güncel bir WEB browser üzerinde herhangi bir flash uygulamasının çalışmasında sorun yaşanmaz. Ancak eğer flash player uygulaması güncellemesi gerekiyor ise bunu aşağıdaki linkten gerçekleştirebilirsiniz.

ADOBE FLASH PLAYER GÜNCELLE

Günümüzde ise Flash artık Adobe Flash CC versiyonu ile en güncel halini kullanıcılarına sunmakta. Böylelikle çok daha güçlü bir şekilde WEB tabanlı uygulamalar, 2D yani 2 boyutlu oyunlar gerçekleştirebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.