Adventureworks Veri Tabanını – mdf Dosyasını SQL Server 2012’ye Yükleme

Uygulamarımızda çoğu zaman bir veritabanı oluşturmak zorunda kalırız. Sorgularımızı çekerken, SQL öğrenmeye çalışırken, bir takım denemeler yapmak istediğimizde elimizin altında mevcut hali hazırda bir veritabanının olmasını isteriz. Daha önceki yazılarımda Northwind veritabanını paylaşmıştım. Bu yazımda da yine çok kullanılan veritabanı örneklerinden Adventureworks veritabanını paylaşmak istiyorum. Ve bu hazır veritabanının SQL Server 2012 Management Studio’ya nasıl import edileceğini anlatmak istiyorum. Şunu da belirtmek isterim ki, bu örnek veri tabanının kullanımı, dağıtımı tamamen yasaldır.

Adventureworks Örnek Veritabanı

Burada datafile indirmeniz gerekiyor, en son release edilen yani en son yenileneni indirebilirsiniz. Sorun değil. Sonuçta şunu bilmemiz gerekiyor. Bizim SQL Server’a import edeceğimiz yani ekleyeceğimiz veri tabanı dosyasının uzantısı MDF’dir.

Bu dosyayı indirdiğinizi varsayıyorum, bundan sonra yapacağımız işlem şu SQL Server 2012 Management Studio’yu açınız.

Daha sonra sol tarafta yer alan Object Explorer’da Databases kısmında sağ tıklayınız. Daha sonra Attach deyiniz. Attach diyoruz çünkü yükleyeceğimiz dosya bir MDF dosyası. Eğer bak dosyası olsa idi Restore edecektik. Yani backup olmadığı için restore etmiyoruz. Attach ediyoruz.

Sonra çıkan pencerede Add diyoruz.

Daha sonra açılan pencerede dosyamızın konumunu gösteriyoruz. Benim dosyam D: altında direkt olarak sizde kolay bulmak için dosyanızı D: veya C: altına direkt alın. Kök dizinde olursa daha rahat bulursunuz. Unutmayın Attach işleminde dosyanız nerede ise SQL Server Management Studio veritabanı dosyanızı o konumdan okuyacaktır.

Daha sonraki pencerede dosyamızın yüklenmeye hazır hale geldiğini görebiliriz. Aşağıda mdf dosyasını seçiyoruz ve sonra OK diyoruz.

Görüleceği üzere sol altta executing diyor, yani işlem başlatıldı..

İşlem tamamlanınca bu pencere kapanır. Sonra solda Object Explorer kısmında attach ettiğimiz veritabanımızı görebiliriz. mdf dosyalarını Sql Server Management Studio’ya eklemek bu kadar basit.. 🙂

14 Yorumlar

 1. slm size ben daha önce sql server 2008 kullanıyordu.Yaklaşık 25 tane veritabanımın mdf ve ldf dosylarını aldım. Şimdi kurduğum yeni sisteme sql server 2088 r2 kumak istiyorum. Bu sürüm farkından dolayı bu mdf dosyalarını attach ederken bir sorun oluşur mu?

 2. 2008’de kullanmış olduğunuz veritabanlarınızı 2008 R2’ye attach edebilirsiniz herhangi bir sorun olmaz.

 3. cevabınız için çok teşekkür ederim.Yanılmıyorsam backup olarak alınan .veritabanları(.bak dosyaları) sürüm farkından dolayı sorun çıkartıyor.Ama mdf ve ldf dosylarını attach ederken sorun çıkartmayaksa ben sql server 2008 r2 kuracağım.

 4. cevabınız için çok teşekkür ederim.Yanılmıyorsam backup olarak alınan .veritabanları(.bak dosyaları) sürüm farkından dolayı sorun çıkartıyor.Ama mdf ve ldf dosylarını attach ederken sorun çıkartmayaksa ben sql server 2008 r2 kuracağım.

 5. Daha önceki versiyonda oluşturulmuş bir mdf ve ldf dosyası daha sonra çıkan versiyonlarda açılabiliyor. Bir sorun olmaz. Kurabilirsiniz.

 6. Ben ekleme işlemi yapar iken hata veriyor bende.Sql Server 2012 var bende.Sorun neden kaynaklıyor olabilir.

 7. Hatayı ekran çıktısı ile gösterebilir misiniz? Ne gibi bir hata alıyorsunuz?

 8. hocam ben adventurework2012yi eklerken hata veriyor advanturework log olani secip remove diip devam edincede hata veriyor neden kaynaklaniyor acaba

 9. Çıkan hata mesajını buraya yazabilir misiniz?

 10. Hocam merhaba sqlserver 2012’de açmaya çalısıyorum ama bu versiyon versiyon 706 , data 661 de yapılmış gibi bişey diyor. ; sql server 5120 hatası.
  veri tabanı adını olusturup attach etmeye calısıncada 948 hatası veriyor
  teşekkür ederim

 11. Tam olarak aldığınız hata şöyle mi?

  The database cannot be opened because it is version 706. This server supports version 655 and earlier. A downgrade path is not supported

 12. hata budur hocam ;

  Attach database failed for Server ‘RECEP-ERISGEN\SQLEXPRESS’. (Microsoft.SqlServer.Smo)
  For help, click: http://go.microsoft.com/fwlink…((KJ_RTM).100402-1540+)&EvtSrc=Microsoft.SqlServer.Management.Smo.ExceptionTemplates.FailedOperationExceptionText&EvtID=Attach+database+Server&LinkId=20476
  ——————————
  ADDITIONAL INFORMATION:
  An exception occurred while executing a Transact-SQL statement or batch. (Microsoft.SqlServer.ConnectionInfo)
  ——————————
  Unable to open the physical file “C:\Downloads\C7CtKesme.mdf”. Operating system error 32: “32(Dosya başka bir işlem tarafından kullanıldığından bu işlem dosyaya erişemiyor.)”. (Microsoft SQL Server, Error: 5120)

 13. Attach yapıyorum fakat log dosyası gelmiyor. Neden olabilir.

 14. admin,

  Ben tam olarak dediğiniz gibi bir hata alıyorum. Recep bey’in dediğine gelince sql serverı yönetici olarak çalıştırsın sorun olmaz. Ben bu hatayı nasıl çözerim versiyon uyuşmazlığı var diyor versiyon güncelleyemem bir çok database im var etkilenirse çok büyük problem yaşarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.