Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanseri, dünya üstünde en sık rastlanan üçüncü kanser çeşididir. Hatta erkekler için görülen en yaygın kanser çeşidi olarak biliniyor. Erkeklerin yanı sıra kadınlarda görülme ihtimali de gün geçtikçe artış gösteriyor. Ülkemizde ise her yıl yaklaşık olarak elli bin kişiye akciğer kanseri tanısı konuyor. Üstelik akciğer kanseri tanısı konulanlardan %75’lik kısım kanserin 3. veya 4. Evresinde bulunuyor. Bunun en büyük sebebi ise akciğer kanseri diğer türlere göre daha sinsi ilerliyor. Akciğer kanseri belirtileri başka pek çok hastalığın belirtisi ile aynı olduğu için tanı konması gecikebiliyor.

Akciğer kanserinin en büyük sebebi olarak sigara içmek gösteriliyor. Bu sebeple sigara içen kişilerin düzenli olarak taramaya girmesi öneriliyor. Acıbadem Hastaneleri bu konuda tarama desteği veriyor. Burada yapılan tarama testleri sayesinde akciğer kanserinden ölme riski %20 oranında azalıyor.

Uzmanlar, akciğer kanseri belirtileri konusunu şu şekilde sıralıyor;

1. Artan Öksürük

Öksürük genellikle başka hastalıkların belirtisi olduğu düşünüldüğü için fazla önemsenmez. Ancak 2 haftadan daha uzun süren bir öksürük, kanser belirtisi olabiliyor. Öksürüğün yanı sıra balgamda kan gelmesi veya koyu kahverengi balgam da kanser belirtileri olabiliyor.

2. Göğüs Ağrısı

Göğüs ağrısı da akciğer kanseri belirtileri arasında önemli bir yerdedir ancak genellikle dikkate alınmaz. Özellikle nefes alırken, gülerken veya öksürürken artan göğüs ağrısı şikâyetlerinde hemen bir doktora başvurmak gerekiyor.

3. Yutkunma Güçlüğü ve Seste Kısılma

Akciğer kanseri belirtileri arasında yer alan ses kısıklığı ya da yutkunma zorluğu farklı pek çok hastalığın belirtisi olabiliyor. Ancak eğer soğuk algınlığı gibi başka bir sebep olmaksızın bu tarz bir sorun yaşanıyorsa kişinin muayene olmasında fayda oluyor.

4. Nefes Darlığı

Nefes darlığı, belirtiler arasında önemli bir konumda bulunuyor. Kişiler aşırı kilodan, yaşlılıktan veya sigara kullanımından kaynaklandığını düşündükleri nefes darlığını çok önemsemeseler de nefes darlığı akciğer kanserinin önemli belirtilerinden birisi olarak görülüyor.

5. Kilo Kaybı ve İştahsızlık Sorunu

Bir nedene bağlı olmadan kilo kaybı yaşayanların bir doktora başvurması büyük önem arz ediyor. Ayrıca genelde sigara içen kişilerde görülen iştahsızlık da akciğer kanseri belirtileri arasında yer alıyor.

Geliştirilen yeni tedavi yöntemleri ile artık hedefe yönelik teknikler kullanılıyor. Akıllı ilaçlar olarak adlandırılan bu tedaviyi Acıbadem Hastaneleri uygun teknikler ile uyguluyor. Son zamanlarda kanser tedavisi konusunda ön plana çıkan İmmünoterapi olarak adlandırılan bir yöntem kullanan Acıbadem Hastaneleri, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek kanserli hücreler ile savaşma oranını artırıyor.

Unutulmaması gereken en önemli nokta ise, akciğer kanserinde erken teşhisin hayat kurtardığı konusudur. Bu sebeple yukarıda sıralanan şikâyetleriniz bulunmuyorsa bile dönem dönem Acıbadem Hastaneleri’ni ziyaret ederek Tıbbi Onkoloji bölümünde tarama testi yaptırmanız tavsiye ediyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.