Android Q : 6 Önemli Özelliği

Android’in 10. Sürümü olarak çıkacak olan ve Android Q olarak adlandırılan android sürümü için Google hepimize bir hediye sunuyor. Bu hediye karanlık tema olarak bildiğimiz Dark Theme. Bu tema ile telefondaki tüm beyaz alanlar tek tuş ile siyah şekilde gösterilebilecek. Böylelikle telefonun şarj ömrü uzatılabilecek. Android Q’nun en önemli ve popüler özelliği Dark Theme. Ama tabi bu yeni nesil işletim siteminin sadece küçük bir yeniliği diyebiliriz. Güvenlik ve gizlilikten, katlanır ekranlara ve hatta 5G teknolojisine kadar Android Q bir çok özelliklere sahip. Bu yazımızda Android Q’nun Dark Theme haricinde getirmiş olduğu en önemli 6 özellikten bahsedeceğim.

Live Caption

Bu özellik hem işitme engelliler için hem de aynı zamanda normal kullanıcılar için çok kullanışlı bir özellik. Live Caption özelliği telefonunuz herhangi bir Wi-fi veya hücresel bağlantı kullanmaya ihtiyaç duymaksızın kullanılabilecek bir özellik. Bu özellik sayesinde Youtube videoları, podcastler, sesli mesajlar, hatta kaydedilen videolar gibi bir çok görsel sesli videoda konuşma algılanır algılanmaz alt yazı aktif olabilecek. Ayrıca bu alt yazılar bir çok dilde olabilecek.

Focus Mode

Bu özellik ile Android Q çok sık kullanılmayan uygulamalar ile çok sık kullanılan Android uygulamalarını gruplama yapabiliyoruz. Çok sık kullanılmayanları kolaylıkla devre dışı bırakırken, sık kullanılanları da tek tuşla aktif edebilme imkanımız mevcut.

Ön Yükleme Gerektirmeyen Güvenlik Güncellemeleri

Herkes telefonunun en son güncel güvenlik önlemleri ile birlikte kullanmayı ister. Firmaların yayınladığı güvenlik paketleri belirli aralıklar ile telefonlarımıza yüklenir. Bu güncellemelerin akabinde telefonlarımız yeniden başlatmaya ihtiyaç duyar. Artık yeni Android Q’da bu olmayacak. Telefonumuz güncelik paketlerini arka planda güncelleyecek ve kullanıma sunabilecek. Ayrıca yaklaşık 50 yeni gizlilik ve güvenlik özelliği Android Q ile birlikte geliyor.

Kolay Gizlilik Kontrolleri

Google hesaplarımızda aslında bir çok gizlilik kontrolü yapabiliyoruz ama bunları bulabilmek bu ayarlamaları yapmak pek de kolay olmuyor. Google hesabınız üzerinden Veri ve Kişiselleştirme oradan Gizlilik v Etkinlik kontrolleri gibi bir çok sekme üzerinde uğraşıyorsunuz. Android Q ile bunlar tamamen geride kalıyor. Ayarların üst kısmına atanan özel Gizlilik sekmesi ile gizlilik ayarlarınıza erişebilecek ve bir dokunuşla ayarlarınızı düzenleyebileceksiniz.

Dâhili Ebeveyn Denetimi

İşletim sistemi ile birlikte gelen Family Link uygulaması ile Android Q üzerinde yerleşik, dâhili olarak ebeveyn kontrolü yapabiliyorsunuz. Böylelikle çocuklarınızın kullandığı android cihazlarında denetim kolaylıkla sağlanabiliyor. Çocuklarınızın neyi kullandığını, neyi ne kadar süre kullandığını, neyi izlediğini uygulama vasıtası ile görebiliyorsunuz. Böylelikle uygulamalar üzerinde kullanım zamanı kısıtlaması vb düzenlemeler (erişim gibi) yapabiliyorsunuz.

Genişletilmiş Hareket İmkânı

Android telefonlarda bilindiği üzere geri tuşu hala kullanılmakta. Yeni Android Q ile bu tuş kullanılmaya devam edecek. Ancak isteyen kullanıcılar bunun yerine hareketler ile telefonlarını kullanabilecekler. Ekranı sola ve sağa kaydırmak bir önceki ve sonraki ekrana dönme, yukarı kaydırma ana ekrana hemen dönme gibi yeni hareketler ile yönetim Android Q ile birlikte geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.