APS-C Tip ve APS-H Tip 35 mm DSLR Fotoğraf Makineleri

APS-C Tip 35 mm DSLR Fotoğraf Makineleri

“APS” terimi İngilizce olarak Advanced Photo System kelimelerinin kısaltılmış halidir. Gelişmiş fotoğraf sistemi anlamına gelir. Bu terimi 1996 yılında ilk kez kodak firması, sürdüğü film formatı için kullanmıştır. Burada yer alan “C” ise classic (klasik) kelimesinin kısaltmasıdır. APS-C sensörlerinin boyutları küçük olup, bu boyutlar sadece 20.4 * 13.8 mm ile 23.6 * 15.7 mm arasında değişkenlik gösterir. Örnek vermek gerekirse Nikon makinelerde odak uzunluğu çarpanı dediğimiz crop factor 1.5 iken canon makinelerde bu çarpan değeri 1.6’dır.

Bazı fotoğraf makinesi üreticileri bayonet sistemlerini değiştirmeyerek, geleneksel film kullanan makineleri için tasarladıkları objektifleri bu makinelerde de kullanmaya olanak tanırlar. Tabi burada da crop factor’ü göz önünde bulundurmak gerekir. Bu arada Bayonet nedir? Bayonet; değişebilir objektifli fotoğraf makinesi sistemlerinde, objektifi fotoğraf makinesi gövdesine bağlayan kilit sistemine verilen addır. Bazı makine üreticileri ise bayonet sistemini tamamen değiştirmişlerdir. Bu tür makinelerde özellikle APS-C sensör formatı için uyumlu olarak tasarlanmış geniş açı, standart (normal) ve tele objektifler kullanılır. Ancak bazı makine üreticileri, APS-C format için tasarladıkları objektifleri yine kendi ürettikleri full frame makineler ile de kullanabilir. Tabi böyle bir durumda objektifin net görüntü dairesi çapının, full frame sensör alanını aydınlatmayacağını, dolayısı ile özellikle geniş açı objektiflerde köşelerde kararmalara sebebiyet vereceğini unutmamak gerekir. Buna ilişkin kararma olduğuna dair örnek bir görsel aşağıda mevcuttur.

APS-H Tip 35 mm DSLR Fotoğraf Makineleri

Bu tipteki makinelerin sensör boyutları 28.7 * 19 mm’dir. Yani APS-C boyutundaki makineler ile karşılaştırıldığında, daha büyük bir sensör boyutuna sahiptirler. Bu nedenle odak uzaklığı çarpanı yani crop factor 1.3’tür. Bu tip fotoğraf makinelerinin ollumlu yönleri arasında, diğer klasik olanlarına göre sensr boyutlarının daha büyük olması ve nispeten çözünürlüklerinin de biraz daha yüksek oluşudur. Dijital görüntü işlemcisinin pozlandırma sonrasında her bir pixelde var olan elektriksel veriyi dijital veri haline dönüştürme hızı da daha yüksektir. Bu hız özellikle seri çekimlerle elde edilmiş görüntülerin işlenmesi sırasında önem kazanır. Bu işlem belli bir süreyi kapsadığından bazı 35 mm DSLR fotoğraf makineleri bu seri çekimlerde bloke olur ve kullanıcısını bekletir. Ancak bir çok APS-H tipi makinede çift görüntü işlemcisi olması nedeni ile bu süreç hızlanır. Dolayısı ile seri çekim gerektiren vahşi yaşam fotoğrafçılığı, haber fotoğrafçılığı, belgesel fotorğafçılığı, spor fotoğrafçılığı gibi alanlarda olumsuzluk yaşanma durumu bu makineler için daha azdır. APS-H tipi makineler, üretim kalitesi, profesyonellik, uygun kullanım ve fiyat açısından APS-C tipi makineler ve full frame makineler arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.