Aritmetik Operatörlerin Aşırı Yüklenmesi

Aritmetik operatörlerin aşırı yüklenmesi deyince aklımıza toplama, çıkarma, çarpma, bölme operatörleri gelir. Bunlar ikili operatörler yani binary operatörler olarak da bilinirler. Aritmetik operatörlerin içinde bir de unary (tekli) operatörler vardır, bunlarında işlemi ++ (arttırma) , — (azaltma) ve – (tersleme) ‘dir. Şimdi aşağıdaki örnek projede bu operatörlerin kendi oluşturduğumuz bir class içinde nasıl overload edilebileceğine bir göz atalım.

Peki bu almış olduğumuz instancelardan oluşan nesneler ile mi illaki bir işlem yapmam gerekir. Tabii ki hayır, örneğin bir nesne ile sabit bir değeri de toplama, çıkarma veya diğer işlemleri yaptırma gibi bir durum söz konusu. Peki bunu nasıl yapabiliriz sorusunun cevabı ise, doğal olarak hangi şekilde işlem yapmak istiyor isek ona uygun bir operator overloading tanımlamak ve parametrelerini buna göre bildirmek. Örneğin biz şimdi bu kod parçacağımıza toplama işlemi için bir overload daha ekleyelim ve bu sefer bir nesne ile bir değer türü toplama imkanı verilsin.

Görüldüğü gibi pembe renkli alanı yazdığımda hata alırım. Çünkü bu şekilde bir overloading tanımlamadım. Bunun da çalışabilir halde olması için ilgili overloadın tanımlanması gerekir.

Örneğimizde ki overload işlemlerinde binary overloading tiplerinde iki tane operand kullandım, bu operand sayısı 3 ve daha fazla da olabilir. Yani overloading işlemlerinde programcının gereksinimlerine göre ilgili tanımlamalar yapılmalıdır.

1 Yorum

  1. Muhammet Mastar

    Kodlar çoook uzun biraz kısaltsan iyi olur sadece önemli kısımları mesela

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.