ASP.NET Core Projesi Oluşturma

Bu yazı serimizde ASP.NET Core kullanarak bir WEB uygulaması gerçekleştirmeye çalışacağız. Yer yer bu yazıları video aktarımları da yapmaya çalışacağım. Bu uygulamada bir otomobil bakım merkezinin bir WEB uygulaması ele alınacak.

Uygulamayı gerçekleştirmek için .NET Core SDK makinenizde yüklü olmalıdır. Normalde Visual Studio 2017 ile .NET Core SDK yüklü gelmektedir. Bunun kolay yüklü olup olmadığını anlamak için şunu yapmanız yeterlidir. Başlat menüsünde cmd yazın ve komut istemciyi çalıştırın burada gelen ekranda dotnet –version yazın. Daha sonra enter’a basın. Herhangi bir versiyon gösteriyor ise zaten sizin Visual Studio platformunuzda .NET Core’un ilgili versiyonu yüklü demektir. .NET Core’un yeni versiyonlarını yükleme ihtiyacınız bulunuyor ise https://dotnet.microsoft.com/download adresinden indirebilirsiniz.

Uygulama:

Şimdi yavaş yavaş yazımıza başlayalım. Öncelikle yeni bir ASP.NET Core Web Application Project oluşturacağız. Adı da IG_ABOM olacak. (Video anlatımlarımda baştaki IG kodu yer almayacaktır) Bunun için Add New Project diyoruz ve aşağıdaki resimde görüleceği üzere IG_ABOM.Solution ismini vererek solution oluşturuyoruz. Bu arada benim Visual Studio Türkçe dolayısı ile resimde Türkçe görebilirsiniz. Ben hem Türkçe hem de İngilizce olarak elimden geldiğinde yazı içeriklerinde değinmeye çalışacağım. Yeni Proje ekle dedikten sonra solda görüleceği üzere diğer proje türleri yer alıyor. Altında visual studio çözümleri seçili iken, orta kısımda yer alan Boş Çözüm (Blank solution) seçiyoruz. Ad (Name) kısmında IG_ABOM.Solution olarak projemin adını veriyorum. Yani artık benim çözüm adım IG_ABOM.Solution oldu.

Daha sonra sağ tarafta çözüm gezgini (Solution Explorer) alanında çözüm adıma sağ tıklayarak Add (Ekle), New Project (Yeni Proje) seçiyorum.

Daha sonra orta kısımda yer alan alandan ASP.NET Core WEB Uygulaması’nı seçiyorum ve Ad (Name) alanına IG_ABOM.Web veriyorum. Sonra tamam diyorum.

Açılan yeni pencerede .NET Core, ASP.NET Core 2.1 WEB uygulaması (Model-View-Controller) seçiyorum ve burada Kimlik Doğrulamayı Değiştir (Change Authentication) seçeneğine tıklıyorum.

Yeni açılan pencerede Individual User Accounts (Bireysel Kullanıcı Hesapları) seçip OK diyorum.

Tüm ayarları doğru yaptığımızdan emin olduktan sonra OK diyorum. Visual Studio 2017 daha sonra WEB projemizi oluşturacaktır.

Akabinde Visual Studio 2017 standart menüsünde yer alan IIS Express seçiyorum.

Uygulamayı çalıştırdığımızda tarayıcımızda aşağıdaki gibi bir görüntü elde edilir. Burada projenin index sayfası görüntülenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.