ASP NET CORE RAZOR PAGE BAKIM TEKNİK SERVİS PROJESİ DERS 001 PROJE TANITIMI

Evet arkadaşlar yeni bir projeye başlıyoruz. Bu projemizin alt yapısında da ASP.NET Core 3.1 Razor Page kullanacağız. Bir sonraki proje de ASP.NET Core 3.1 MVC olacak inşallah.

Bu dersin video versiyonunu da izlemenizi tavsiye ederim.

Şimdiki projemiz bir teknik servis şirketi olsun, örnek olarak CNC Makineleri satan firmanın bakım firmasıyız ve satış firmamızın yapmış olduğu CNC makinelerin teknik servis hizmetini bakım anlamında, tamir anlamında veriyoruz. Bizim uygulamamız CNC makinelere yapılan teknik servis kayıtlarını içeren bir uygulama olsun.

Bu uygulamam içinde şöyle bir genel durum düşünelim, benim müşterilerim olacak, bunlar firmalar. Bu firmaların sahip oldukları makinelere ilişkin sattıktan sonra bakım uygulamalarımı buradan takip edeceğim.

Dolayısı ile benüm müşterilerim var, bu müşterilerin CNC makineleri var. Bu müşterilerin CNC makinelerine yapabileceğim servis tiplerim, bakım tiplerim var.

Benim sistemime herhangi bir müşteri kaydolabilir, satış firmamdan almış olduğu cnc makinesini kaydedebilir, birden fazla cnc makinesine kaydedebilir. Bakımlarını takip edebilir, cihazlarının eski bakımlarını görebilir. Bakım fiyatlarını görebilir. Bilgilerini düzenleyebilir.

Diğer tarafta da sistem yönetim olacak. Bakım tipleri, servis tipleri tanımlama, müşteri ekleme, sistem yöneticisi ekleme, müşteriye ait cihazların tüm bilgilerine erişebilme, cihazların bakımlarını takip edebilme, bakım geçmişini görme gibi işlemleri yapabilir.

Ayrıca projemizde ASP.NET Core Identity yapısını kullanacağım. Böylelikle rol bazlı olarak sisteme giriş yapıldığında her rolün kendisine ilişkin alanlarının görülmesini sağlayacağım. Yani az önce bahsettiğim müşteri ve sistem yöneticisi gibi, her birinin rolü tanımlanmış olacak. Böylelikle ASP.NET Core Identity kullanışını da göreceğiz. Bununla birlikte facebook ile sisteme giriş, kaydolmaya değiniriz. Her özelliğimiz de temel CRUD işlemlerini zaten yapacağız.

Bu dersimiz projenin bilgilendirmesi olsun. Projenin oluşturulması ile bismillah diyelim akabinde bir sonraki dersimizde görüşürüz.

Projenin Oluşturulması:

Visual Studio’da ASP.Net Core WEB Application seçiyor yeni bir proje oluşturuyor ve adını GursoyCNCBakim veriyorum. Projem ASP.NET Core projesi 3.1 versiyonu olacak. Bu arada .Net 5.0 çıktı ben henüz bakamadım, ilerleyen zamanlarda .Net 5.0 versiyonu ile de bi şeyler yaparız. Projemin versiyonunu seçtikten sonra WEB Application seçiyorum. Razor Pages kullanacağım. Dediğim gibi MVC model uygulaması ile alakalı projemiz daha sonra gelecek. Sağ tarafta Authentication alanından authentication özelliğimde Individual User Accounts seçiyorum. Böylelikle şablonumun özellikleri hazırlanıyor.

Bu seçenek ile projeme ASP. Net Core Identity özelliğini eklemiş oluyorum.

Projem oluşturulunca görüleceği üzere Areas, Data  ve Pages klasörüm geldi. Bir önceki projemizden farklı olarak burada AREA var bunun içinde de Identity klasörü altında ASP.Net Core Identity ile alakalı ilgili dokümanlarım mevcut. Bunlara daha sonra geleceğiz.

Şimdi projeme bir kütüphane eklemem lazım, Runtime Compilation eklemek için Tools > Nuget Package Manager > Manage Packages For Solution seçip Microsoft.AspNetCore.Mvc.Razor.RuntimeCompilation paketini yüklüyorum.

Daha sonra startup.cs’ye geliyorum ve ConfigureServices metodum altında aşağıdaki kodu ekliyorum.

Eklenecek : AddRazorRuntimeCompilation();

services.AddRazorPages().AddRazorRuntimeCompilation();

Dikkat etti iseniz bu startup dosyam bir önceki projemizden farklı, bu farklılıklara bir sonraki derste değinelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.