ASP NET CORE RAZOR PAGE BAKIM TEKNİK SERVİS PROJESİ DERS 009 BAKIM TİPİ INDEX SAYFASI İÇİN DİĞER İŞLEMLERE İLİŞKİN BUTONLARIN OLUŞTURULMASI VE PARTIAL VİEW OLUŞTURMA

Şimdi uygulamamızda bakım tipleri listesini biraz genişletelim. Birkaç tane daha ekleyelim. Projemi çalıştırıyor ve ekleme işlemi yapıyorum.

Bu dersin video versiyonunu da izlemenizi öneririm.

Şimdi yapmak istediklerim bakım tiplerini düzenleme, detayları gösterebilme ve silme işlemlerini yapmak. Bunun için Index.cshtml sayfama geliyorum. Ben daha önceden burada boş td ve th tagleri bırakmıştım.

@page
@model GursoyCNCBakim.Pages.BakimTipleri.IndexModel
@{
    ViewData["Title"] = "Index";
    Layout = "~/Pages/Shared/_Layout.cshtml";
}
@if(Model.BakimTipi.Count == 0) {

Herhangi bir bakım tipi bulunamadı. Lütfen bir bakım tipi oluşturunuz!

} else { < table class="table table-striped border"> < tr class="table-secondary"> < th> Bakım Adı @*@Html.DisplayNameFor(a => a.BakimTipi[0].BakimAdi)*@ < /th> < th> Bakım Fiyatı @*@Html.DisplayNameFor(a => a.BakimTipi[0].BakimFiyati)*@ < /th> < th>İŞLEMLER < /tr> @foreach(var item in Model.BakimTipi) { < tr> < td> @Html.DisplayFor(a => item.BakimAdi) < /td> < td> @Html.DisplayFor(a => item.BakimFiyati) < /td> < td style="width:150px">
< /td> < /tr> } < /table> }

Not: Kodlama için lütfen video eğitime göz atınız.

Görüleceği üzere benim butonlarım geldiler. Edit, Details ve Delete sayfalarını sonra oluşturacağım.

Şimdi ek olarak benim yeni bakım tipi oluşturma sayfamda iki tane butonum vardı hatırlarsınız. Bu butonları ben birden fazla razor page içinde kullanabilirim, dolayısı ile ben bir partial view oluşturup iligli kodlarımı buna yazım, bu partial view’i istediğim razor page içinde kullanarak tekrar tekrar benzer kodları yazmaktan kurtulabilirim.

Bu yüzden Pages>Shared klasörüne geliyorum. Ben tüm partial view dosyalarımı burada tutuyorum. Add > Razor Page diyorum.

Bu sefer çıkan menüde Create as a partial view seçiyorum. Dolayısı ile Genereate PageModel class seçili ise işaretini kaldırıyorum. Partial view seçtiğim için layout kısmı zaten kalkıyor. Burada partial view ismi olarak _OlusturVeGeriDonButonlari şeklinde bir isim veriyorum. Buranın içine kodlarımı yazıyorum.

Daha sonra Create yani bakım tipi oluşturma sayfama dönüyorum ve kodlarımda düzenleme yapıyorum.

@page
@model GursoyCNCBakim.Pages.BakimTipleri.CreateModel
@{
    ViewData["Title"] = "Create";
    Layout = "~/Pages/Shared/_Layout.cshtml";
}


Yeni Bakım Tipi Oluştur


Bakım Adı: @**@
Bakım Fiyatı: @**@
@section Scripts{ @{ await Html.RenderPartialAsync("_ValidationScriptsPartial");} }

Uygulamamı çalıştırdığımda her şeyin aynı olduğunu ve aynı şekilde çalıştığını görebiliriz. Böylelikle Oluştur ve Listeye Geri Dön butonlarım için ben bir partial view oluşturdum. Bunu da görmüş olduk.

Bir sonraki derste görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.