ASP.NET Kayıt Otomasyon Örneği – 1

ASP.NET için genel bir uygulama örneğini sizlerle birlikte adım adım yaparak ve bu esnada konuları işleyerek bir makale dizisi oluşturmak istiyorum. Öncelikle belirtmek isterim ki, bu dizi ASP.NET ile yeni tanışan başlangıç seviyesindeki arkadaşlarımız içindir. Dolayısı ile çok daha kolay yolla yapılabilecek bir çok işlem uzun uzadıya yapılacaktır.

Şimdi uygulama içeriğinden genel olarak bahsedelim. Bu kayıt otomasyon örneğimizde veritabanı kullanmayacağız. Bunun yerine verilerimizi bir text file dokümanına kaydedeceğiz. Daha sonra bu doküman içinden veri okuma işlemleri vb işlerimizi gerçekleştireceğiz. Amacımız şu basit bir öğrenci ekleme öğrenci silme ve öğretmen ekleme öğretmen silme işlemleri gerçekleştireceğiz. Bu veriler daha öncede belirttiğim gibi bir txt doküman içinde yer alacak. Açılış sayfasında bir yönetici giriş ekranı ile karşılacağız. Bu yönetici giriş ekranından daha sonra öğrenci ve öğretmen ekleme/silme işlemlerini yapacağımız sayfaya ulaşacağız. Burada menu kontrolü ve multiview/view kontrollerini kullanarak çoklu sayfa yapısını göreceğiz. Genel olarak yapımız böyle, şimdi adım adım işlemlerimize başlayalım. Bu arada belirtmek isterim ki, bir çok noktada Visual Studio kullanmayı bildiğinizi varsayarak bir çok kısmı resmetmeden anlatacağım. Zaman zaman o konu ile alakalı olarak geçmiş yazılara ait link vereceğim, çünkü o konu ile detaylı örneklerin işlendiği yazılar daha önceden mevcut. Hadi başlayalım deyip başlayalım 🙂

Öncelikle boş bir WEB sitesi projesi açalım. Daha sonra solution explorer alanında ADD New Item diyerek açılan pencerede TextFile seçip ismini de Yoneticiler.txt verelim ve projemize ekleyelim. Açılan Text File dokümanında istediğiniz kadar yönetici tanımlayınız. Yalnız tanımlarken önce kullanıcı adı sonra boşluk sonra da şifre niyetine giriş yapalım. Mesela ben üç tane tanımlıyorum, aşağıdaki şekilde :

ismail gursoy
admin 123456
yonetici 111111

Yani ismail adında gursoy şifresine sahip, admin adında 123456 şifresine sahip ve yonetici adında 111111 şifresine sahip üç yönetici tanımladım. Daha sonra txt dokümanımı kaydedip, kapatıyorum. Şimdi uygulamamıza bir adet WEB form ekleyelim, bu web formun adı Default.aspx olarak kalsın. Bu formu yöneticilerimizin giriş paneli olarak kullanacağız. Tasarımım için formun design alanına geçiyorum ve içine 4 sütun, 4 satırdan oluşan bir table ekliyorum. Tasarımım aşağıdaki gibi :

Şimdi burada 2 adet textbox kullandım. Bir adet label kontrolü, bir adet buton kontrolü ve iki adette RequiredFieldValidator kullandım. RequiredFieldValidator üzerinde biraz durmak istiyorum. Bu kontrol validation kontroller içinde yer alan ve kullanıcının herhangi bir kontrole veri girişi yapıp yapmadığını denetlemeye yarayan bir kontroldür. Adında da anlaşılacağı üzere zorunlu olarak belirtilen kontrollere veri girişini kontrol eder. RequiredFieldValitor kontrolünün ControlToValidate özelliği ile istediğiniz bir kontrolün içeriğinie veri girişi yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz. Ben kullanıcı adının ve şifrenin girileceği her iki textbox kontrolüm için ayrı ayrı olmak üzere RequiredFieldValidator kontrolü kullanıyorum. Bunların ControlToValidate özelliklerini belirliyorum ve kullanıcı ad ve kullanıcı şifresini gireceğim textboxları gösteriyorum. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var, ValidationGroup özelliği ile bu RequiredFieldValitaion kontrollerimi bir grup içine alıyorum. Bu önemli bir husus, bu sayfa yapısında her ne kadar çok ihtiyaç duymasak da, birbirinden bağımsız kontrollerin kontrol edilmesi gereken bir durumda gruplandırma yapmamız gerekmektedir. TextBox kontrollerim, RequiredFieldValidator kontrollerim ve Buton kontrolüm hepsini ValidationGroup olarak Yonetim grubu altında tutuyorum.

Şimdi kontrollerimi tek tek nasıl eklediğimi nereden ne gibi özelliklerini değiştirdiğimi burada anlatmıyorum, direkt olarak aşağıdaki kodlardan bunu çıkarabilirsiniz zaten. Şu ana kadar sadece yonetim sayfasının giriş kısmının tasarımını yaptık ve design kodlarımız şu an aşağıdaki şekilde.. Birebir bu kodları kullanarak aynı tasarımı elde edebilirsiniz. Bir sonraki yazımda bu giriş panelinin code behind tarafında kodlarını yazıp, sadece kullanıcı adı olanların ve şifresi doğru olanların girişini sağlayacak kodları oluşturacağız. Şimdilik bu kadar, şu ana kadar ki olan kısmı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

<%@ Page Language="C#" AutoEventWireup="true" CodeFile="Default.aspx.cs" Inherits="_Default" %>

    Yönetici Giriş Ekranı
    


    
Kullanıcı Adı :
Kullanıcı Şifresi :
     
     
[wpdm_file id=83]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.