ASP.NET Kayıt Otomasyon Örneği ? 3

Uygulamamıza devam ediyoruz. Bu yazıyı okumadan önce okumadıysanız aşağıdaki yazıyı okuyunuz.

ASP.NET Kayıt Otomasyon Örneği ? 2

Yöneticimiz bu YoneticiPaneli.aspx sayfasına eriştikten sonra neler yapabilir, bunları belirteyim. Öğrenci Ekleme, Öğrenci silme, Öğretmen Ekleme ve Öğretmen Silme işlemleri yapacak. Bunun için ben tasarımım da bir adet menu kontrolü kullanacağım. Bu kontrolümün tasarım kısmını resmetmeden size direkt kodları vereceğim ancak bu kontrol hakkında detaylı bilgi almak isteyen arkadaşlar aşağıdaki linki inceleyebilirler.

ASP .NET Menu Kontrolünün Kullanımı

YoneticiPaneli.aspx sayfamın design alanına geçiyorum. Şimdi benim bu sayfa da görmek istediklerim şunlar üstte sağda bir hoşgeldiniz yazısı yanında yönetici adı yazacak. Buraya yönetici adını yazdırmak için label kullanacağım. Bir adet çıkış butonu olacak. Bunu linkbutton kontrolü ile yapacağım. Altında bir adet menu kontrolüm olacak, bu menu kontrolünde öğrenci ekle, öğrenci sil, öğretmen ekle, öğretmen sil gibi 4 adet alanım olacak. Alt subitem yapmayacağım benim için item olarak 4 tane yeter. Zaten üstte yer alan linkdeki yazıda subitem, item nedir değindim bilmeyenler bakabilirler.

Daha sonra menü kontrolümün altında da MultiView kontrolüm ve dolayısı ile bu kontrolüm içinde de View kontrollerim yer alacaklar. MultiView ve View kontrollerinin kullanımı hususunda detaylı bilgi almak isteyen arkadaşlar da aşağıdaki yazıya bir göz gezdirsinler.

MultiView ve View Kontrollerinin Kullanımı

Şu an tasarımızın ilk aşamasını aşağıdaki gibi oluşturuyorum ve kodları paylaşıyorum, kodları direkt olarak alıp aynı tasarımı elde edebilirsiniz. MultiView ve View kontrollerimin tasarımını daha sonra gerektiği noktalarda değiştireceğim, şimdilik bu komponentler içini boş bıraktım. Öncelikle diğer işlemleri bitirmek istiyorum.

YoneticiPaneli.aspx sayfamın şu anki kodları :

<%@ Page Language="C#" AutoEventWireup="true" CodeFile="YoneticiPaneli.aspx.cs" Inherits="YoneticiPaneli" %>

    Yönetici Paneli
    


    
Hoşgeldin  Çıkış

Şu ana kadar yapmış olduğum işlemi özetleyeyim, öncelikle sayfaya kullanıcı girdiğinde hoşgeldin denmesi için bir label kontrolü ekledik. Sonra çıkış yapabilmesi için bir linkbutton kontrolü ekledik ve çıkış dedik. Daha sonra kullanıcımız 4 işlem yapacak (öğrenci ekle/sil, öğretmen ekle/sil) bunun için bir menü kontrolü ekledik. Ve kullanıcı hangi işlemi seçerse herhangi bir başka sayfaya yönlenmeden aynı web form içinde ilgili işleme ait alanın açılması için multiew ve View yapılarını kullandık. Henüz bunların içine kontrol eklemedik, sıra ile işlem sırasına göre daha sonra bunların tasarımlarını da düzenleyeceğim. Buradaki mantığuın kavranmasını istiyorum. Kullanıcı öğrenci ekleye bastığında aynı web form içinde kalacak ama öğrenci ekleme ile alakalı olan view içindeki kontroller açılacak. Öğrenci silmek istediğinde ise öğrenci sil ile alakalı kontroller görünecek, diğerleri görünmeyecek. İşte MultiView ve View kontrollerini kullanmamızın amacı bu. Bir web form içinde birden fazla sayfa varmış gibi bir işlem yapabilmek. Tasarımızın şu ana kadar ki kısmını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. Bir sonraki yazımda/yazılarımda menu kontrolüm içinde yer alan her bir item için ilgili view kontrolümün tasarımını yapacağım ve bunların kodlarını yazacağım.

[wpdm_file id=85]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.