ASP .NET Menu Kontrolünün Kullanımı

Bu yazımda sadece bir komponenentin nasıl kullanıldığından ve komponentin ne amaçla kullanıldığından bahsetmek istiyorum. Her ne kadar artık WEB sayfalarında çok görsel menülerden vazgeçilmese de yine de bilinmesi gerekir ki, .NET ortamında menu kontrolümüz mevcuttur. Bu menu kontrolü ile sayfalarımızda basit menüler oluşturabilir. Şimdi bu kontrol sayfalarımıza nasıl eklenir buna değinmek istiyorum. Bu kontrol tools menüsünde Navigation grubunun altındadır. Boş bir WEB sayfası oluşturup bu kontrolü sayfamıza sürükleyelim.

Diyelim ki bu görünüm çok sade, biraz renklendirelim diyoruz. Yandaki oka tıklayıp AutoFormat diyoruz.

İstediğimizi seçiyoruz.

Diyelim ki ben bu kontrolü böyle dikey değilde yatay kullanmak istiyorum. Bunun içinde kontrolüm seçili iken sağda yer alan properties alanından Orientation özelliğini Horizantal yapıyorum. Böylelikle yatay oluyor.

Şimdi bu menümüze istediğimiz isimleri istediğimiz kategorileri nasıl veririz. Buna bakalım. Şöyle bir ağaç yapısı istiyorum.

Öğrenci İşlemleri menüsü altında Öğrenci Ekle, Öğrenci Sil, Öğrenci Güncelle
Öğretmen İşlemleri menüsü altında Öğretmen Ekle, Öğretmen Sil, Öğretmen Güncelle
Ders İşlemleri menüsü altında Ders Ekle, Ders Sil, Ders Güncelle
Sınıf İşlemleri menüsü altında Sınıf Ekle, Sınıf Sil, Sınıf Güncelle olsun istiyorum. Bu şekilde bir menü yapmak istiyorum. Bunun için menü kontrolüm seçili iken yanında bulunan sağ oka tıklıyor ve buradan Edit Menu Items diyorum.

Açılan pencerede :

Sonra ana rootta yer alması gereken ifadeler kullanılır.

Sıra ile eklemeye başlayalım sadece ilkini resmediyorum, diğerleri de aynı şekilde.

Eğer istenirse ana root altında child item belirtilebilir. Yani alt menüler oluşturabilir. Aşağıdaki şekilde görebilirsiniz :

Diğerlerini resmetmiyorum en son da tüm yapı aşağıdaki şekilde :

Buradan şunu anlayabiliriz, ana rootta oluşturulan her öğenin altına bir chil root ekleyebiliyoruz ve bu her bir child root altına da child root ekleyebiliriz, bu durum bu şekilde devam ediyor.

Şu anda sadece bu menü yapısının kullanımına değinmek istediğim, herhangi kodsal bir örnek yapmıyorum, çünkü ilerleyen yazılarımda bu kontrolle ilgili örnekler yapacağız. O yazılarda da bu kontrolün oluşturumu ile detaylı bilgi yerine daha çok bu komponentin kullanımına dair kodsal örnekler vereceğim.

Örneğimizin sonucu aşağıdaki gibi.

4 Yorumlar

 1. Bu projenin devamı gelicek mi acaba ?? Alt menülere ekleme,silme,güncelleme sayfası yapılırsa çok iyi olur. 🙂 🙂 🙂

 2. Bu yazı aslında sadece menu kontrolünün nasıl kullanılacağına dair bir yazı. Dolayısı ile devam ettirmedim. Ancak bu dediklerinizi yine süte üzrinde yer alan aşağıdaki yazılar ile kombine ederek yapabilirsiniz. Veri listeleme, güncelleme, silme işlemleri için aşağıdaki yazıyı inceleyebilirsiniz. Yapmanız gereken burada ilgili butonlar yerine bu menu kontrolünü kullanmak ve ilgili kısımlarının click eventinde güncelleme, silme, ekleme gibi işlemleri yapmak 🙂

  https://www.ismailgursoy.com.tr/datalist-kontrolu-ile-veri-guncelleme-veri-listeleme-1/
  https://www.ismailgursoy.com.tr/datalist-kontrolu-ile-veri-guncelleme-veri-listeleme-2/
  https://www.ismailgursoy.com.tr/datalist-kontrolu-ile-veri-guncelleme-veri-listeleme-3/
  https://www.ismailgursoy.com.tr/datalist-kontrolu-ile-veri-guncelleme-veri-listeleme-4/
  https://www.ismailgursoy.com.tr/datalist-kontrolu-ile-veri-guncelleme-veri-listeleme-5/

 3. hocam merhaba dreamveaver da kurduğum site var açılır menü bilgisayarda açılıp kapanırken telefonda açılıyor ve kapanmıyor yardımcı olurmusunuz

 4. Selamlar,
  Öncelikle sitenizde yaptığınız fedakar destek ve çalışmalarınız için teşekkürler.
  Ben asp.net e merak sardım. Henüz başlangıç aşamalarındayım. Sizden bir konu hakkında yardım talebim olacaktı hocam.
  Ben dinamik bir üst menü tasarlamak istiyorum. Sitenizde buna örnek bir çalışma var ancak bu benim istediğim gibi değil. Şöyleki çalışma access .mdb database tabanlı çalışmalı. Üst menüye dinamik bir menü başlığı ( yana yana 3-4 adet veya ne kadar eklersem) ve bu menü başlığının altına açılan bir alt menü başlığı. ve Bunlara tıklayınca gidilecek ilgili açıklamalar. Buna ilaveten bu menüleri yönetecek bir yönetim sayfasında bu başlıkları (alt başlıklarda dahil olmak üzere) yeni menü eklemek, güncellemek ve silmek. Ancak bu güncelleme ve silme işlemlerini Visual Studio da hazır data dosyasını Gridview ile okutarak değil tamamen kodlayarak yapmak istiyorum. Bu konuda bana çok basit bir örnek kodlayarak gönderirseniz inanın çok makbule geçecek. Bunun için emeğinizin karşılığını da makul bir ücret olması kaydı ile ödemede yapabilirim.
  İlginize şimdiden teşekkürler eder, iyi çalışmalar dilerim.
  Saygılar diliyorum.
  Ali GÜL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.