ASP .NET Nedir?

Artık ASP .NET ile alakalı yazılar yazmakda gerektiği inancındayım. Nedir bu ASP. NET bu yazı da biraz buna değinmek istiyorum. ASP .NET, .NET Framework ile birlikte gelen çok güçlü bir web geliştirme platformudur. ASP.NET ile sadece HTML tabanlı statik sayfalar değil, kullanıcı etkileşimli ve sürekli yenilenebilen dinamik sayfalar yapabilmek söz konusudur. Örneğin günümüzde e-ticaret siteleri, bir takım haber portalları, çeşitli kurumsal uygulamalar, forum siteleri ASP.NET ile yazılabilir ve yönetilebilir.

Aşağıdaki şekilde ASP. NET için nasıl bir yapı olduğunu illustre etmek istedim, umarım başarılı olmuşumdur.
ASP.NET?i öncelikle tanımlamak gerekir ise, ASP.NET server tabanlı bir web geliştirme platformudur ve Microsoft .NET Framework temellidir. ASP.NET server tabanlıdır ne demektir, bunu biraz açalım. Server tabanlı diyerek aslında şunu demek istiyorum, ASP. NET bir web server üzerinde çalışır. Oysaki HTML, JavaScript, CSS tabanlı siteler istemci tabanlı yani kullanıcı tarafında işlem gören yapılardadırlar. Bu yapılarda kullanıcı bir servere istek yollar, ilgili sayfa kullanıcının ekranına karşı serverdan yüklenir ve kullanıcı ise bunu görüntüler.

Server tabanlı demek iste daha farklı bir olay aslında. Şöyle ki, öncelikle serverda ilgili WEB siteni ya da uygulamanın kodları değerlendirilir, yorumlanır daha sonra HTML, JavaScript ve CSS olarak kullanıcı tarafında uygulama görüntülenir. Bu işlem öncelikle server tarafında yapıldığı için server tabanlı demekteyiz zaten.
Server tabanlı sistem temel olarak aslında 3 rolü barındırır.

Kullanıcı : Kullanıcı ile işlemler başlar ve kullanıcı ile son bulur.

Web İstemci : Kullanıcı internete bir yazılım vasıtası ile bağlanır, bu bildiğimiz tarayıcılardır aslında, firefox, ie, chrome gibi.

Web Sunucu :
Server tarafında yüklü olan programdır. Web istemci tarafından gelen istekler buranın üzerinde yürütülür.

ASP. NET; WEB uygulamarı geliştirmek için kullanılan bir teknolojidir. Genellikle çoğu WEB uygulaması, çoğu WEB sitesi bir database kullanmaktadırlar, bazı sürekli güncellenmeyen statik siteler kullanmayanbilirler tabii ki. Fakat sürekli olarak güncellenmesi gereken bir haber sitesi, bir alışveriş sitesi, bir portal mutlaka veritabanı kullanılır. WEB uygulamaları geliştirebilmek için bir çok teknoloji mevcuttur, bunlar içinde PHP, JSP, Ruby On Rails, CGI, ColdFusion gibi teknoloilerde bulunmaktadır. ASP.NET?te bu teknolojilerden birisidir ve oldukçta dinamik bir yapısı bulunmaktadır ve çoğu kurumsal projede tercih edilmektedir.

ASP. NET uygulamaları geliştirmek için, Microsoft .NET Framework kullanmaktayız. .NET tüm teknolojileri bir arada toplayan bir platformdur aslında, bu platform altında WEB uygulamaları geliştirebilir, WEB servisleri kullanabilir, Desktop uygulamaları geliştirebilirebiliriz. 40?dan fazla programlama dilini desteklemektedir.
Asp.NET gibi bir çok teknoloji aslında bize server tabanlı programlama imkanı vermektedir. Her birinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları mevcuttur tabii ki.

ASP.NET?in özelliklerini ele alacak olursak :

? ASP.NET bize bildiğimiz programlama dili ile kodlama imkanını verir. Örneğin .NET Framework yapısı 40?tan fazla programlama dilini desteklemektedir. Örneğin, biz istersek C# ile istersek VB ile ASP.NET sayfalarını kodlayabiliriz.

? Asp.NET teknolojisi oldukça hızlıdır, eski ASP?ye göre her seferinde sayfaların tekrar tekrar okunarak her istekte bir request olmasını engelleyerek, daha hızlı ve daha performanslı çalışmasını sağlar.

? ASP.NET bir çok tekonoloji tarafından desteklenir. XML, Web Servisleri, Veri tabanı etkileşimi, email etkileşimi gibi bir çok teknoloji tarafından desteklenir ve bir çok teknolojiyi destekler.

? ASP.NET ile projeler hazırlanırken projenin dizayn tarafından bağımsız olarak rahatlıkla çalışabilirsiniz.


? ASP.NET kullanıcıları için bir çok arayüze sahiptir. Email formları, veritabanı listeleyicileri gibi bir çok komponent bulunmaktadır.

3 Yorumlar

  1. yarın sınav var bunlardan ya aglıcam kafam allakbullak oldu ıyıyce

  2. Sınavınızda başarılar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.