Auto-Implemented Properties

Başlık görüleceği üzere ingilizce. Ama mecburen böyle olmak zorunda çünkü Türkçe bir karşılığı tam olarak ifade edilemiyor aslında, birazda buna alışmak gerek. Auto-implemented özellik ne demek anlatalım. Tabi bu yazıyı okumadan önce aşağıdaki yazıyı inceleyiniz, çünkü bağlantılı yazılardır.

Bir Sınıfta İçinde Değişken Oluşturma ve Özellik Atama

Bu yazımda ben deneme isminde bir sınıf oluşturmuştum ve bu sınıf içinde private olarak bir elma adında bir değişken oluşturdum. Daha sonra ben bu değişken için bir property oluşturdum ve bu property için _elma adını verdim. Bu propery için access modifier olarak da public kullandım. Daha sonra gelmek istediğim asıl nokta, property içinde get ve set bloklarını kullandım. Ben örneğimde get ve set bloklarında okuma ve yazma işlemleri yaptım. Yani ekstra bir işlem yapmadım aslında. Ve bunları yapabilmek için de şöyle kodlar yazdım.

public string _elma
    {
      get
      {
        return elma;
      }
      set
      {
        elma = value;
      }
    }

Bu gibi sadece okuma ve yazma işlemlerinin yapılacağı durumlarda aslında bu kadar kod yazmaya gerek yok, bunu çok daha kısa yolla yapabiliriz. Bu özellik .NET Framework 3.0 ile uygulanmaya başlayan bir özellik. Ve başlıkta da belirttiğim üzere auto-implemented olarak adlandırılıyor. Bu özellik sayesinde ilgili sınıfım içinde yer alan private değişken için okuma ve yazma işlemini yine aynen yapabilirim. Auto-implemented şeklinde tanımlama yaparken tabi mutlaka get ve set yazılmalıdır, yani sadece birini yazma gibi bir seçeneim söz konusu değil. Şimdi nasıl yazarız kod ile göstereyim :

public string _elma { get; set; }

Bu kadar dememiz yeterli, yukarıdaki kod ile aynı işlemi yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.