Ayna, Pentaprizma, Vizör ve Netleme Düzeneği

Ayna: Fotoğraf makinelerinde ayna, aynı zamanda izleme düzeneği olarak da adlandırılır. Objektifin arkasında ve algılayıcının hemen önünde 45 derece eğim ile konumlandırılmış yansıtıcı düzlemdir. Optikten gelen baş aşağı ve sağ-sol ters iz düşümünün, baş aşağı konumunu düzelterek görüntünün buzlu cam üzerine düşmesini sağlar.

Pentaprizma:

Sağ-sol ters yönlerde oluşan izdüşümünü düzelterek, vizöre görüntüyü düz bir şekilde ulaştırmayı sağlayan, buzlu cam üzerine konumlandırılmış beş kenarlı cam prizma yapıdır.

Vizör:

Fotoğrafı çekilecek görüntünün takip edilebildiği optik düzenektir.

35 mm DSLR fotoğraf makinelerinde vizörden eş zamanlı optik izlemenin yanı sıra, LCD ekrandan eş zamanlı görüntü izleme de (live view modunda) yapılabilir. Tabi live view modunda vizör modu kapanmaktadır. Ayrıca bu modda ayna mekanizması yukarı kaldırılır ve devreden çıkarılır. Bu sayede çekim esnasında ayna hareketinden kaynaklı olması muhtemel sarsıntılar en aza indirgenmiş olur. Tıpkı orta formatlı DSLR makinelerinde olduğu gibi, bu makinelerinde diyafram ve obtüratör hızına yönelik tüm bilgileri ekrandan kontrol edilebilir. Elde edilen görüntü aynı ekranda eş zamanlı olarak live view modunda izlenebilir. Bu özellik özellikle video çekim yapan makinelerde sıklıkla tercih edilir.

Netleme Düzeneği

35 mm DSLR fotoğraf makinelerinde iki türlü netleme düzeneği bulunur. Bunlardan biri objektif üzerinden netleme halkası ile elle gerçekleştirilen netlik iken diğeri ise otomatik netlemedir. 35 mm DSLR makinelerin en büyük ayırt edici özelliği de dolayısı ile AF olarak kısaltılmış olan Auto Focusing yani otomatik netleme özelliğidir. Fotoğraf makinesi üzerinde deklanşöre yarım basıldığında, net yapılması istenen bölgeye fotoğraf makinesi üzerinden kızılötesi veya sonar sinyaller gönderilir. Akabinde makineye geri dönen sinyaller bir mikroişlemci tarafından değerlendirilir ve uzaklık belirlenir. Daha sonra elektronik veri transferi yolu ile uzaklık bilgisi, objektifin netleme halkasını harekete geçiren mikro motora aktarılır ve netleme gerçekleştirilir. Netlik ayarı sonuç olarak bir uzaklık belirleme ayarıdır. 35 mm DSLR fotoğraf makineleri kullanıcısına birkaç tür otomatik netleme imkanı sunabilmektedir. Bunlar genel olarak tek çekim AF, AI odak AF ve AI servo AF seçenekleri ile isimlendirilir. Deklanşöre yarım basıldığı an fotoğraf makinesi çerçevelenmiş alanın ışık değerini okur ve aynı zamanda odaklanma işlemini gerçekleştirir.

Tek çekimlik netlemede, odaklama sabit bir nokta üzerinde yer alır. Çerçeve değiştirildiğinde veya konu hareket ettiğinde, netleme bozulur ve yeniden netleme yapılması gerekir.

AI odak AF konumunda ise odaklama sistemi, çerçeve içinde yer alan hareketli unsurları sürekli takip eder. Konunun makineye olan konumuna göre hızı belirler. Çekim esnasında çerçevenin hangi bölgesinde olacağını öngörür ve odaklamayı buna göre o bölgeye kaydırır.

AI servo konumunda ise odaklama işlemi deklanşöre basılı tutulduğu sürece, makinin konumu değiştikçe veya konu çerçeve içinde hareket ettiği sürece yenilenir. Genelde vahşi yaşam, haber ve spor fotoğrafçılığında servo odaklama tercih edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.