Beşi Bir Yerde Altın Kolye

Beşi Bir Yerde Altın Kolye

Doğu medeniyetine sahip olan birçok kültürde ve millette görülen kutlamalarda altın kullanmak, altın takmak, altınla ödüllendirmek gibi daha pek çok davranış ülkemizde görülen ve halen yaşatılan bir adettir. Başlı başına bir kültür halini alan, altın takıları arasında en bilinen olanı da beşi bir yerde altın kolyedir.

Beşi bir yerde altın kolye batı tarafında yaygın olarak kullanılmasa da doğu bölgesinde ve illerde halen devam ediyor. Özellikle düğünlerde gelinlere takılan en bilindik, gösterişli ve takı olan beşi bir yerde ilk erkek çocuğunu doğuran kadınlara da erkek tarafınca takılır. Hem bir tebrik hem de bir değer verme olarak tercih edilen beşi bir yerde altın kolye 5 adet Reşat altından oluşur.

besibiyerde0

Beşi Bir Yerde Altın Kolye Fiyatları

Reşat altın cumhuriyet öncesinde Sultan 5. Reşat tarafından 1909 yılında bastırılan ve o günden bugüne kadar kullanılan 7 gram ağırlığında ki bir altın türüdür. Sultan Reşat?ın 10 yıl boyunca tahtta kalması nedeniyle sadece 10 yılda üretilen Reşat altının orijinal tasarımda defne yaprakları, meşe ağaçları ve Osmanlı tuğrası bulunurdu. Bu şekilde altın kolye olarak da kullanılırdı.

Şimdilerde ise cumhuriyete ait değerlerin bulunduğu beşi bir yerde altın kolyelerin ağırlığı ise 35,08 gramdır. Altın fiyatlarının sürekli olarak değişmesi nedeniyle net bir fiyat söylemek mümkün değil. Ancak bayanlar için birbirinden güzel ve hesaplı altın kolyeleri http://www.sukrankoc.com/altin-kolye adresinden bulmak mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.