BulletedList Kontrolü

BulletedList kontrolü madde imli işaret kontrolü olarak da bilinmektedir. Ayrıca numara ile de sıralanma imkanı vardır tabi. BulletedList kontrolünde iki adet tag kullanılmaktadır.

  ve

   tagleri kullanılmaktadır.

    tagi unordered list demektir yani sırasız liste.

     tagi ordered list demektir yani sıralı liste.

     BulletedList kontrolü diğer liste kontrollerinin aksine grup içindeki elemanların seçimine izin vermemektedir dolayısı ile SelectedIndexChanged eventi bu kontrol için desteklenmez.

     BulletedList kontrolündeki bazı özelliklere değinmek istiyorum. BulletedList kontrolü tanımlandıktan sonra, DisplayMode özelliği ile HyperLink, LinkButton ve Text türünde BulletedList oluşturulabilir. Varsayılan olarak bu özellik tanımlanmadığında text kabul edilmektedir. Text’te normal yazı olarak elemanlar listelenirken, HyperLink ve LinkButton’da elemanlar link olarak sıralanırlar. Böylelikle kullanının bu linklere tıklaması ile yapılacak olan olayları Click eventine bağlayabiliriz.

     Diğer önemli özellik ise BulletStyle özelliğidir, bu özellik ile BulletedList kontrolünün bullet stiline karar verilir. Bu stil tiplerini aşağıda sıralıyorum.

     Numbered : 1,2,3 …
     LowerAlpha : a,b,c …
     UpperAlpha : A,B,C …
     LowerRoman : i,ii,iii …
     UpperRoman : I,II,III …
     Circle
     Square

     Disc
     CustomImage

     Bu stil tiplerini kullanarak bullet tipimizi belirleyebiliriz. Eğer CustomImage tipini kullanırsak, BulletedList kontrolümüzde ayrıca bir özellik daha kullanmak zorundayız. Çünkü bulletimiz için yüklenecek olan image dosyasının konumunu belirtmemiz gerekir. Bu özellik BulletStyleImageUrl‘dir.

     Ek olarak eğer bir rakamlı ya da harfli bir sıralama türü seçti isek bununda başlangıç rakamını veya harfini kendimiz belirleyebiliriz. Örnek olarak rakamlı şekilde diyelimki Numbered seçtik, ilk rakamını belirlemek için kullanacağımız özellik FirstBulletNumber özelliğidir.

     Bir cevap yazın

     E-posta hesabınız yayımlanmayacak.