Büyük Göç Başladı

Alan adı uzantısı com.tr, net.tr, org.tr, gen.tr gibi uzantılara sahip site sahipleri için büyük göç başlamış durumda. Nic.tr adresi üzerinden alan adınızı transfer edebiliyorsunuz. Transfer edilmeyecek ve nic.tr üzerinden hizmet almaya devam edecek uzantıya sahip alan adları ise şunlar;

Gov.tr, edu.tr, av.tr, bel.tr, dr.tr, tsk.tr, k12.tr, pol.tr uzantılı alan adları için AKTARIM zorunlu değildir. Bu alan adları için, 23 Mart 2020 tarihinden sonra da Nic.tr’den tüm alan adı hizmetleri verilmeye devam edecektir.

Buradan anlıyoruz ki, devlet ve resmi kurumlar hala aynı şekilde hizmet almaya devam edecek. Özel siteler, kurumsal şirket siteler, şahıs siteleri ise 23 Mart 2020’ye kadar alan adlarını transfer etmek zorunda. Şükür ki işlem çok basit. İşlemi gerçekleştirebilmek için, nic.tr adresine giriyorsunuz.

Altta “Aktarım Yapmak İçin Tıklayınız” alanını seçin. Daha sonra domain için sorumlu kodu ile giriş yapınız. Tabi cep telefonunuz yanınızda olsun, çünkü ilgili alan adı için tanımladığınız cep telefonu numarasına bir doğrulama kodu gelecek. Genel kurallar aşağıdaki şekilde;

  1. Aktarım arayüzünü kullanarak taşınacak alan adlarının 3 (üç) sorumlu kodu aynı olmalıdır.
  2. Alan adının sorumlu kodları farklı ise, önce Sorumlu Kodu (SK) değişikliği işleminin yapılması ve 3 (üç) Sorumlu Kodu (SK)’nın aynı hale getirilmesi gerekmektedir.
  3. Aktarım sisteminde “Telefon Doğrulama” işlemi sadece Türkiye’de kayıtlı bir cep telefonu numarası ile yapılabilmektedir. Eğer Türkiye’de kayıtlı bir cep telefonu numaranız yoksa Aktarım işlemi için Sorumlu Değişikliği Onay Formu‘nu iletmeniz gerekmektedir.
  4. Silme döneminde olan bir alan adı aktarılamaz.
  5. www.nic.tr’de yeni onaylanmış bir alan adının aktarılabilmesi için ilgili ödeme işleminin tamamlanmış olması gerekmektedir.
  6. Aktarım yöntemi ile aktarılmış olan alan adları, aktarım sonrasında ilgili Kayıt Operatörü’nün yetki ve sorumluluğunda yönetilecektir.
İşlem Adımları:

Daha sonra “Aktarım İşlemini Başlatmak İstiyorum” seçeneğini seçin.

Gelen ekranda sorumlu kodu ve parola ile girişinizi yapın.

Daha sonra çıkan sayfada sorumlu olduğunuz alan adı veya adları listelenecektir. Buradan alan adınızı veya alan adlarınızı seçin.

Daha sonra açılan sayfada telefon numaranızı girin. Altta 2. Bölümde yer alan transfer etmek istediğiniz kayıt merkezini seçin.

Muvaffakatnameyi okudum diye işaretleyin. Akabinde devam et dedikten sonra seçtiğiniz transfer kayıt merkezinin sitesine yönlendirileceksiniz. Akabinde var ise oranın üyeliği ile giriş yapıyorsunuz. Giriş yaptıktan sonra telefonunuza nic.tr tarafından gönderilen sms kodunu girin. İşlemin hepsi bu kadar. Domaininiz son tarihine kadar aktarılmış oldu. Hayırlı olsun.

1 Yorum

  1. teşekkürler.emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.