C# Print İşlemleri Sipariş Formu Örneği – 1

Bu örnekte Print işlemlerini anlatmaya devam edeceğim. Bir çok Print kontrolünün hepsinin bir arada kullanıldığı bir örnek olacak. Biraz uzun bir yazı olacağı için birkaç yazı ile seri şeklinde yayınlamak istiyorum. Yapmak istediğimiz bir Sipariş Formu yapmak. Bu sipariş formunda olacak sütunlar :

Ürün Adı ? Ürün Adedi ? Ürün Fiyatı kolonları yer alsın. Bu bilgileri bir veritabanından çekmeyeceğim. ListView kontrolümün içinde birkaç adet ürün tanımlayıp burdan verileri çekerek Print işlemi yapmak istiyorum. Bir sonraki yazılarda veritabanından veri çekerek Print işlemleri yaparız.

Öncelikle form design kısmını halledelim. ListView içindeki satırlarda ilerlemek ve geri gitmek için ileri butonum geri butonum son kayda git butonum ve ilk kayda git butonum olacak. Daha sonra ListView kontrolüm içindeki ürünleri yazdır dediğimiz de bu ürünlerin fiyatlarını toplayacağım. Daha sonra bir sayfada Satış Formu yazdırıp altta ürünleri adedi ve fiyatı ile birlikte oluşturacağım. Ayrıca logo ekleyeceğim. Ürünler satır satır listelenecek. Toplam tutar ve KDV vs eklenecek.

Öncelikle yeni bir windows projesi oluşturalım. Formumun Size özelliğini 900;450 yapıyorum. Bu arada her noktayı resmetmeyeceğim, Visual Studio kullanmayı bildiğinizi var sayıyorum.

Formuma bir adet ListView Kontrolü ekliyorum. Boyutlarını da 600;380 yaptım. Siz göz zevkinize göre istediğiniz gibi yapınız bunlar çok önemli değil. Daha sonra 8 adet buton ekliyorum. Ben ListView kontrolümün sağına attım siz alta, üste istediğiniz gibi yerleştirin. Ayrıca iki adet Label ve bir adette TextBox ekliyorum. Bu eklenen kontrollerin özelliklerini aşağıdaki gibi değiştiriyorum :

Button1 kontrolüm için :
Text : << Name : btnilkKayit Button2 kontrolüm için:
Text : < Name : btnGeri Button3 kontrolüm için :
Text : >
Name : btnileri

Button4 kontrolüm için :
Text : >>
Name : btnSonKayit

Butonların boyutlarını istediğiniz gibi yapın, ben 42;33 yaptım.

Label1 kontrolümün name özelliğini lblKonum yapıyorum, Text özelliğini de 10/10 yapıyorum şimdilik. Font 14 ve bold yaptım.

Label2 kontrolümün Textine Toplam Tutar yazıyorum.

TextBox kontrolümün name özelliğine de txtToplam diyorum.

Button5 kontrolüm için :
Text : Sayfa Ayarları
Name : btnSayfaAyarlari

Button6 kontrolüm için :
Text : Baskı Önizleme
Name : btnBaskiOnizleme

Button7 kontrolüm için :
Text : Yazdır
Name : btnYazdir

Button8 kontrolüm için :
Text : Çıkış
Name : btnCikis

Tasarımım şu an aşağıdaki gibi :

<>

2 Yorumlar

  1. Selamlar ellerinize sağlık , fakat bu yaptığınızın web ortamında çalışanı yok mu. Çok acil web ortamında yani bir web sitesi üzerinde çalışanı lazım…Şimdiden Teşekkürler…

  2. veritabanından veri çekerek aynı işlemi nasıl yapabiliriz yardımcı olurmusnuz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.