Constructors (Yapıcılar)

Bilindiği üzere, nesneler sınıfların canlandırılmış halidir. Yani bir sınıfı ve üyeleri doğrudan kullanmak yerine ondan bir nesne üretip bunu nesne aracılığı ile kullanmayı tercih ediyoruz. Bir sınıftan nesne oluşturulduğunda, nesneyi hazırlayan şekillendiren yordamlar oluşur işte bunlara constructor (yapıcı) adı verilir. Constructor dışarıdan veri alabilir ancak geriye değer döndürmez. Bir sınıftan nesne oluşturduğumuz da yapılmasını istediğimiz işlemleri bu yordamlar yani constructor (yapıcılar) ile gerçekleştiririz. Constructors (yapıcılar) nesneleri oluşturmak için kullanılan new operatörü ile birlikte tetiklenirler.

Yapıcılar (constructors) sınıf ile aynı ismi taşırlar ve dışarıdan erişilebilecekleri için bu yordamın public olarak tanımlanması gerekmektedir. Bazı durumlarda programcının sınıftan bir instance oluşturmasını engellemek amacı ile private olarak tanımlanabilir.

Örnek bir constructor tanımlası verirsek :

public class kisi {

public kisi() {

//Yapılacak işlemler

}

}

Şeklinde olur.

Bir örnek yapar isek;

Örnekte görüldüğü gibi ucret sınıfından bir nesne oluşturduğumda, constructor?a 2 değerini gönderdim, constructorın içindeki değer eğer 2 ise mesai saati 100 ile hesaplanacağı için mesai değişkenin içeriği 100 oldu. UcretHesapla fonksiyonumda mesai değişkeni fazlaCalisilanSaat ile çarpılıp üstüne de standart ucret miktarı eklenerek maas bulundu ve bu örneğe göre sonucu 2700 olarak döndürdü.

1 Yorum

  1. güzel açıklama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.