CSS Kullanımında Ölçüler

CSS tanımlamalarımızda bir çok CSS özelliğini tanımlarken ölçü birimlerine ihtiyaç duyarız. Örneğin bir yazı tipi için karakter boyutunu ayarlamak, çizilecek bir çizgi için piksel boyutunu ayarlamak gibi bir çok işlemi yapabilmek için bir uzunluk ölçüsü, bir ölçüm tipi belirlemek gerekir. CSS’de bir ölçü birimi tanımlarken vereceğimiz değer ile ilgili ölçü birimi arasında asla boşluk olmamalıdır. Aşağıdaki gibi olmalı yani :

5px;
12pt;
3em gibi..

CSS ölçü tanımlamalarında (global adlarını kullanacağım) absolute, relative, pixel ve percentage yani mutlak, bağıl, piksel ve yüzde bazlı olarak ölçü birimlerini tanımlayabiliyoruz. Sıra ile bunları açıklarsak :

Absolute (Mutlak) : Bire bir gerçek ölçüm değerleridir. CSS, 5 tip mutlak birim destekler, bunlar aşağıdaki tabloda kullanım kısaltması ve açıklaması ile birlikte verilmiştir.

Mutlak birimler genelde CSS tanımlamalarında pek kullanılmazlar, pt yani point diğerlerine nazaran daha çok tercih edilir çünkü yazı tipi boyutu ayarlama gibi işlemlerde sık kullanılır. Özellikle net bir ölçü ile ifade edilmek istenilen durumlarda oldukça kullanışlılardır.

Relative (Bağıl) Birimler : Bağıl birimler mutlak birimlere göre biraz daha karışıktır. Kabaca şöyle diyebiliriz, bir CSS özelliğinin başka bir CSS özelliğine göre ölçümlendirilmesidir diyebiliriz. Yani baz aldığı, göreceli olduğu kısım bir başka CSS özelliğidir. Bağıl birimler için aşağıdaki tabloda kullanım kısaltması ve açıklaması ile birlikte verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.