CSS Nedir, Niçin Önemlidir?

Günümüzdeki bir çok sitenin sürekli olarak güncel kalabilmesi için dinamik bir yapısının olması yanı sıra görsellik açısından da kullanıcılara hitap etmesi gerekiyor. Zaman zaman WEB sitelerimiz de güncellendiğimizi belirtmek, kullanıcıları sürekli aynı bir web dizaynı ile karşılamama gereksinimi duyabiliyoruz. Tıpkı bu bir insanın sürekli olarak gün gün kıyafet değişmesi gibi bir olay.

Özellikle dizayn hususunda yenilik yapmak oldukça vakit alıcı bir işlem. Örneğin diyelim ki biz tamam sitemizin şablonunu değişmek istemiyoruz, köklü bir değişiklik yapmak istemiyoruz ama kenarlık rengi, kenar kalınlıkları, yazı tipleri, yazı fontları, boyutları, arka plan rengi, modüllerin yerleri vs gibi zaman zaman ufak tefek değişiklikler yapmak istiyoruz. Bunu da mümklün olduğunca sistematik bir şekilde ve gerektiğinde geri dönüşü çok kolay olacak şekilde ya da birden fazla yüzlerce sayfamın olduğu bir WEB siteme çok hızlı ve basit bir şekilde uygulamak istiyorum, ne yapmalıyım?

Bu noktada akla hemen CSS gelir. CSS yani Cascading Style Sheet. CSS aslında bir işaretleme dilidir, yani öyle bir web programlama dili değildir, sadece işaretleme amacı ile kullanılır, öğrenilmesi de oldukça basittir. Özelliklerini bilmek gerekir, ki bu noktada zaten bir çok WEB editörüde size yardımcı olabilir.
Yani tekrar kullanılabilir, düzenlenebilir öğeleri oluşturabilmek için ben HTML?in desteklemiş olduğu CSS ?i kullanabilirim. HTML ilk geliştirildiğinde aslında basit bir metin oluşturmak amacı ile oluşturulmuş bir dildir. Dolayısı ile bir takım modüllerin bir takım web parçalarının, web sayfası üzerindeki konumlarını, özelliklerini adreslemek amacı ile doğrudan kullanılamaz. Yine elbetteki bir metnin yazı tipini, boyutunu, rengini html ile değiştirebiliriz fakat bu CSS gibi oldukça basit bir şekilde olmaz ve bir çok web sayfasına sahir bir site için oldukça zordur.

CSS ise bir WEB sitesinin dizayn açısından yönetilmesi için WEB geliştiricilerine büyük kolaylıklar sağlar. Bir CSS stil sayfası oluşturarak ve bu sayfada tüm özelliklerimizi istediğimiz şekilde belirleyerek bu stil sayfasını WEB projemizdeki istediğimiz sayfalara bağlayarak ya da istersek hepsine bağlayarak çok daha dinamik bir şekilde sitemiz üzerinde görünüm açısından istediğimiz değişiklikleri yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.