CSS Nedir?

CSS (Cascading Style Sheet), HTML ile doğrudan ilişkilidir. HTML öğelerinin kullanıcıya sunuş biçimini belirler aslında. HTML?de olduğu gibi Jquery ve JavaScript içinde CSS önemlidir. 130?dan fazla CSS özelliği bulunmaktadır. Tarayıcı da bir HTML dokümanı görüntülendiğinde ve bu doküman içinde HTML elementleri bulunduğunda bu elementlerin özelliklerini CSS belirlemektedir. CSS ile ilgili elementin ne şekilde görüntüleneceğini belirleyebilmekteyiz. Örneğin bir h1 elementi içinde yer alan ifadenin rengi, boyutu, yazı tipi vb bir çok özelliğini tanımlamak için CSS işaretleme dilini kullanılırız. CSS bir programlama değildir aslında, bir nevi işaretleme yapmak için kullandığımız bir style tanımlamasıdır.

Untitled Document


Hizmetlerimiz

Güzel ve Renkli birbirinden hoş kalemler

(Özel bir tanımlama)

Siz müşterilemize en güzel hizmeti sunmaktan memnun kalacağız.

Yukarıdaki HTML dokümanı bir tarayıcıda görüntülendiğinde karşımıza herhangi bir stil tanımlanmamış, sade HTML kodlarından oluşan bir görüntü çıkar.

İşte burada yazıya renk vermek, fontunu ayarlamak, satır aralığı vermek, kalınlaştırmak, altını çizgili yapmak, yazı tipini değiştirmek gibi bir çok özelliği gerçekleştirebilmek için CSS kullanırız. Örneğin;

color : HTML elementi içinde yer alan ifadenin ön plan rengi, yazılarda yazı rengini belirlemek amacı ile kullanılan özelliktir.
background-color : HTML elementin arka plan rengini ayarlamak için kullanılır.
font-size : HTML element içinde yer alan yazının font büyüklük / küçüklük ayarı için kullanılır.
border : HTML elementinin border ayarlarını yapmak için kullanılır.

Bu yazıda tabi bütün CSS özelliklerini sayabilmemizin imkanı yok. Zamanla yapılan örneklerde bu özelliklere değinmeye devam edeceğim.

Burada değinmek istediğim bir noktada stil atanmayan HTML öğelerin tarayıcılar tarafından farklı gösterilebileceğidir. Örneğin Chrome da satil atanmamış bir HTML öğesi farklı görünürken, Explorer?da durum daha değişik, Firefox?da daha değişik olabilir. Bunun sebebi tarayıcılarn varsayılan stil tanımlamalarından kaynaklanmaktadır.

Bir sonraki yazıda CSS Tanımlama şekillerine giriş yapacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.