Data Source Kontrollerinin Kullanımı

.NET Framework’te 6 adet data source kontrolü yer almaktadır. Bunlar : SqlDataSource, AccessDataSource, LinqDataSource, ObjectDataSource, XmlDataSource ve SiteMapDataSource. Bu objeler çeşitli data kaynaklarına otomatik olarak bağlantı yapılmasına izin verir. Böylelikle veri tabanı üzerinde veri okuma, veri değiştirme işlemi yapılabilir. Şimdi bu objelerin özelliklerini açıklayayım.

1) SqlDataSource objesi ilgili ADO.NET providerini kullanarak farklı veritabanlarına bağlanabilmemizi sağlar. Bu sağlayıcılardan bazıları yani providerlerdan bazıları SqlClient, OracleClient, OleDb ve Odbc‘dir. Yani bu objeinin isminin başında sql geçmesine rağmen görüldüğü gibi SQL, Oracle, OleDb (access), Odbc (java tabanlı) bir çok veritabanı sistemine bağlanabiliyor.

2) AccessDataSource objesi sadece Access veritabanlarına bağlanmak için kullanılan bir objedir.

3) LinqDataSource objesi Language Integrated Query (LINQ) veritabanına bağlanmak için kullanılan bir objedir.

4) ObjectDataSource objesi özel data erişim sınıflarına bağlanmamızı sağlar ve karışık uygulama mimarilerinde özelleştirdiğimiz data erişimleri için uygundur.

5) XmlDataSource objesi XML veritabanı dosyalarına bağlanmak için kullanılır.

6) SiteMapDataSource objesi bir site haritası veritabanı dosyasına bağlanmak için kullanılır. Ayrıca Site map dosyları üretebilmemizi de sağlar.

Bu kontrollerin hepsine Visual Studio editörümüzde ToolBox alanında Data kontrolleri içinde ulaşabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.