DetailsView Kontrolü Template Kullanımı

Bir önceki yazımda DetailsView kontrolününde editleme işlemine başlamıştık. Şimdi bu yazının devamı niteliğinde devam ediyoruz. Dolayısı ile uygulamayı yapmak isteyenler aşağıdaki linkten ilgili dosyayı indirebilirler. Bu arada Northwind veri tabanı sizin serverinizda kurulu olması gerekiyor. Bunu da belirtelim.

https://www.ismailgursoy.com.tr/detailsview-ve-gridview-edit-duzenleme-event-olayi/

Update işlemi kod kısmını yazmadan önce önemli olan bir husus var. Update işlemini gerçekleştir dediğimizde DetailsView kontrolü içinde yer alan Textbox vb diğer kontrollere erişebilmemiz gerekiyor. Yani bunların ID’lerine erişebilmemiz lazım. Dolayısı ile bu yazımda DetailsView kontrolü içinde Template kullanımına değineceğim. Uygulamamıza geçelim.

Web formumda design bölümünde detailsview kontrolümü seçip sağ üstte yer alan oktan smart tag menüm açıldığında Edit Fields seçeneğini seçiyorum.

Daha sonra çıkan pencerede, Selected fiels alanında veri alanlarımı görüyorum. Sıra ile aşağıki işlemi yapıyorum.

Title seçiyorum ve sonra Convert this field into a TemplateField diyorum.

Tüm alanlara bu işlemi uyguluyoruz. Sadece en altta yer alan CommandField alanı yani Edit,Update,Cancel hariç.

Peki biz bu işlemi yaptık. Kod tarafında ne gibi değişiklikler oldu bakalım. Web formumun kod görünümü şu an şöyle :

<%@ Page Language="C#" AutoEventWireup="true" CodeFile="Default.aspx.cs" Inherits="_Default" %>    


    

Veri Listesi


<%#Eval("FirstName")%> <%#Eval("LastName")%>

Bayağı bir değişiklik oldu 🙂

Önceden kontrolüm içinde yer alan BoundField alanı artık yok onun yerine her bir alan için TemplateField alanı tanımlandı. Ve her bir TemplateField içinde ItemTemplate, EditItemTemplate, InsertItemTemplate taglerini içeriyor. Tüm bu değişikliklere rağmen uygulamamın işlevinde bir değişiklik yok. Henüz hala update işlemi için yapılması gerekenleri belirtmedim. Burada göstermek istediğim nokta her bir kontrole erişebilme imkanımın olması ve eğer istersem her bir kontrole özel olarak style atayabilme durumum ya da istediğim gibi özelleştirebilmem yeni bir isim verebilme imkanımın olduğunu göstermekti. Şimdi ben bir sonraki yazımda update işlemi yapacağım için bunun için hazırlık yapmak adına kontrollerimin adını düzenleyeyim.

<%@ Page Language="C#" AutoEventWireup="true" CodeFile="Default.aspx.cs" Inherits="_Default" %>    


    

Veri Listesi


<%#Eval("FirstName")%> <%#Eval("LastName")%>

Böylelikle DetailsView içinde yer alan kontrollerime ulaşabilmeyi görmüş oldum. Bir sonraki yazımda Update işlemi yapacağım, bunun içinde uygun şekilde isimlendirme yaptım.

[wpdm_file id=44]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.