Dizi Nedir?

Programlamada diziler aynı değişken tiplerinden oluşan bir kaç elemanın birlikte yer aldığı bir grup veri kümeleri olarak adlandırılabilirler. Değişkenler bildiğimiz üzere iki türdedirler; referans türdekiler ve değer türündekiler yani reference type ve value type. Diziler bu türlerden referans türlere dahildir. Yani aslında bir dizi bir grup nesneye referans niteliğinde oluşturulur. Diziler içinde birden fazla nesne bulunduğuna değindik. Bir dizi içerisindeki istediğimiz bir nesneye nasıl erişilir peki?

Bir dizi içinde yer alan her elemanın bir indeks numarı bulunur, yani aslında her elemanın bir sıra numarası vardır. Bu o elemanın dizi içindeki yerini belirtir. Bir diziyi şekilsel nitelikte açıklarsak;

20130908_01

Bu şekilde görüleceği üzere Sayilar diye bir dizimiz olsun. Bu dizimizin eleman sayısı görüleceği üzere 10’dur. Ve yine görüleceği üzere dizi indeksi sıfırdan başlıyor. Buna dikkat edelim. 0 ve 9 dahil olmak üzere toplamda 10 nesne var içinde. Yine şekilden görüleceği üzere dizimin herhangi bir indeks numarasını belirlerken köşeli parantezleri kullanıyorum. Önce dizimin adı ve sonra köşeli parantez açılıp, içine indeks numarası ve sonra köşeli parantez kapatılıyor. Yani Sayilar[3] gibi. Bu Sayilar dizisinin 3. indeksi demek ama aslında 4. sırada yer alan eleman demek.

Tabi indeks numara belirtirken illaki direkt olarak rakamsal değer vermeyebiliriz de, şöyle bir şey de olabilir. Diyelim ki a=3 olsun, Sayilar[a] demek Sayilar[3] ile aynı şeydir. Ya da a=3 b=2 olsun, Sayilar[a+b] demek ile Sayilar[5] demek aynı şeydir. Burada dikkat edilmesi gereken array yani dizi indekslerinin mutlaka value type veri içermeleri gerektiğidir. Yani bu içerik int, uint, long veya ulong olabilir. Şöyle bir ifade yanlıştır:

Sayilar[-5] Böyle bir ifade hata verir. Dizilerde böyle bir indeks numarası olamaz. Dizilerde indeks numarası 0’dan başlar ve dizinin uzunluğunun 1 eksiğine kadar devam eder. Dizinin uzunluğu demişken, bir dizinin uzunluğu ilgili dizinin adından sonra Length komutu ile elde edilebilir.

int DiziUzunlugu = Sayilar.Length;

gibi..

Yukarda şekilde vermiş olduğumuz dizide Sayilar[3] dediğimizde bize 3. indekste olan yani 4. sırada olan değer döner, nedir örneğimize göre -45 değerini elde ederiz. Ya da Sayilar[9] dediğimizde 9 nolu indeks yani 10. sıradaki eleman döner, bu da 52’dir. Mesela diyelim ki ben bu dizim içindeki tüm elemanları toplamak istiyorum en basitinden şöyle yazarım:

int Toplam;
Toplam = Sayilar[0] + Sayilar[1] + Sayilar[2] + Sayilar[3] + Sayilar[4] + Sayilar[5] + Sayilar[6] +
Sayilar[7] + Sayilar[8] + Sayilar[9]

Veya diyelim ki 0 nolu indeksteki yani 1. sıradaki elemanı 3’e böleceğim.

double bolum = Sayilar[0] / 3;

Diyebilirim. Şimdilik bu kadar, bundan sonraki yazımda CSharp’ta dizi nasıl tanımlanır, nasıl oluşturulur buna değineceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.