DSLR Makinelerde Fotoğraf Dosyalarının Türleri

DSLR Makinelerde Fotoğraf Dosyalarının Türleri:

İki türlü dosyalama biçimi vardır, bunlar JPEG ve RAW formatlarıdır. Makineler RAW formatları için farklı isimlendirme yapabiliyorlar tabi, örneğin Nikonda NEF denmesi gibi.

RAW Dosyalama:

RAW fotoğraf ham fotoğraf anlamına gelir. Profesyonel her fotoğrafçının tercih ettiği dosyalama türü RAW çekimdir. Çünkü burada fotoğrafın ham hali yer alır ve fotoğraf üzerinde herhangi bir sıkıştırma işlemi yapılmaz. Dolayısı ile görüntü dosyasının boyutu büyüktür. Fotoğrafın tüm bilgileri ham halinde mevcuttur. Görüntü çözünürlüğü, derinlikler, netlikler, ışık ayarlamaları vb her türlü konu daha sonradan ince detayları ile ayarlanabilir, işlenebilir. RAW bir fotoğrafı açıp işlemek için profesyonel yazılımlara ihtiyaç duyulur. RAW fotoğrafın en büyük özelliği çekim sırasında oluşan pozlandırma, renk ısısı düzenleme, fotoğrafın renk derinliğinde düzenleme, ton kontrastı ayarlama, parlaklık ayarlama gibi işlemlerin fotoğraf üzerinde çok fazla kayba uğratılmadan yapılabilmesini sağlar. Düzenleme yapıldığında eğer abartılmıyor ise tabi, yapılan düzenleme fotoğraf üzerinde sırıtmaz.

Baskı alımı yapan bir çok yerde fotoğrafın RAW formatında olmasını ister. RAW formatında makineler dosya uzantılarına farklı isimler verir demiştim bunlardan bazılarına örnek verirsek:

CANON – CR2 LEICA – RAW NIKON – NEF OLYMPUS – ORF
PENTAX – PEF PHASE ONE – IIQ SIGMA – X3F SONY – SRF

JPEG Dosyalama:

JPG olarak da adlandılır. Görüntü formatı bu türde sıkıştırılmıştır. RAW türüne göre daha küçük boyutta olurlar. Renk derinliği, ton kontrastı, parlaklık değerlerini kayıt edebilme kapasitesi sınırlı olur. Bazı makinelerde JPEG kayıt etme türünde birden fazla sıkıştırma seçeneği bulunabilir. Görüntüyü sıkıştırma özelliğine göre değişen sıkıştırma metotları mevcuttur. Genel de WEB ortamında görüntü paylaşma amacı ile tercih edilirler. Daha sonradan düzenleme yapılması imkansız değildir, ama fotoğrafın tüm ince ayar detaylarına hakim olunamadığı için detaylı düzenleme yapılamaz. Fotoğrafı bir bütün olarak ele alınarak düzenlediğinizi düşünebilirsiniz. Yani bir tarafı kendi isteğinize göre düzenlerken diğer tarafta kayıplar verebilir ya da istenilmeyen sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Aşağıda çekilen RAW hali ile çekilen ve JPEG hali ile çekilen iki fotoğrafın düzenlenmesine ilişkin örnek bir görüntü paylaşılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.