Entity Framework Paketlerinin Yüklenmesi ve ConnectionString Oluşturulması

ASP.NET Core önceki ilk sürümlerinde entity framework paketleri dahili gelmekte idi. Ancak yeni sürümlerinde artık paketler harici yüklenmekte. Böyle olması tabi daha iyi artık sadece gereken paketleri kendimiz seçip yükleme imkanımız mevcut.

Dersin detaylı anlatımı için video:

Entity Framework paketlerini yüklemek için aşağıdaki görselde görüleceği üzere Visual Studio’da Tools menüsü akabinde Nuget Package Manager ve daha sonra Manage Nuget Packages for Solution seçip paket yükleme sayfasını açıyoruz.

Ben bu serimdeki uygulama için şu anda iki pakete ihtiyaç duyuyorum. Bunlardan birisi; Microsoft.EntityFrameworkCore paketi. Bunu arayıp ekliyorum. Burada sağ tarafta projemde alt katmanları seçebilme imkanım mevcut ben ana solution ve DataAccess katmanım için EntityFrameworkCore paketimi kuracağım.

Bu projede ayrıca MSSQL kullanacağım. Dolayısı ile ayrıca Microsoft.EntityFrameworkCoreSqlServer paketini buluyor ve yüklüyorum. Burada sağ tarafta projemde alt katmanları seçebilme imkanım mevcut ben ana solution ve DataAccess katmanım için EntityFrameworkCore paketimi kuracağım.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu paketleri kurarken mutlaka versiyonları birbirleri ile aynı olmalıdır. Buna dikkat ediniz.

Paketler kurulduktan sonra projenizin dependencies kısmında yer alan packages altında bu kütüphaneleri göreceksiniz.

Şimdi gelelim ConnectionString oluşturmaya. ConnectionString nedir bundan kısaca bahsedeyim, ConnectionString benim uygulamam ile veritabanı yöneticim arasında bağlantı kurmam için oluşturduğum bir nesne yani bir kod satırı diyelim. Bu bağlantı ile veritabanım arasında bağlantı kuruyorum.

Peki bu bağlantı nesnemizi nereye ekleyeceğiz?

ASP .NET Core mimarisinde bu bağlantı nesnemiz yani connection string appsettings.json içine eklenmelidir. Şimdi bu kodu ekleyelim:

"ConnectionStrings": {
    "DefaultConnection": "Server=DESKTOP-FIUL2TU\\SQLEXPRESS;Database=DbGursoyCNCBakim;Trusted_Connection=True"
}

Burada ConnectionStrings diyerek bunun bağlantı nesnem olduğunu belirtiyorum, ismini ben DefaultConnection verdim.

Akabinde SQL Server adımızı yazıyoruz, onun nasıl alındığını videoda gösterdim. Daha sonra benim uygulamam için daha sonra oluşturacağım ancak ismini şu an belirleyebileceğim bir database adını verdim. Trusted_Connection = true şeklinde yazıp bağlantı nesnemin oluşturulmasını sağladım.

Şu an ben sadece bağlantı nesnemi oluşturdum henüz veritabanı ile bir bağlantı sağlanmıyor ve uygulamam için viertabanı oluşmuş durumda değil, bunu yavaş yavaş yapacağız.

Bir sonraki derste görüşmek üzere..

1 Yorum

  1. Merhaba .net Core nuget paketlerimde Microsoft.EntityFrameworkCore ‘i bulamıyorum ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.