Evlendirme Daireleri Hangi Belgeleri İstiyor?

Evlendirme Daireleri Hangi Belgeleri İstiyor?

Evlilik sezonunun başlamasına kısa bir süre kaldı. Eğer siz de bahar ya da yaz ayları içerisinde evlenmeyi düşünüyorsanız, istediğiniz tarihte nikahınızın kıyılması için biraz acele etmeniz gerekiyor. Çünkü çiftler şimdiden nikah için başvurularını yapmaya ve gün almaya başladı. Peki, evlendirme daireleri başvurunuzun kabul edilebilmesi için sizden hangi belgeleri isteyecek?

Nikah Başvurusunda İstenen Belgeler

Öncelikle bilinmesi gereken husus, tüm belgelerin tamamlanması gerektiğidir. Eğer eksik bir belge ile başvuru yaparsanız evlendirme daireleri başvurunuzu kabul etmez ve nikah için de gün alamazsınız. Bu yüzden önce hangi belgelerin istendiğini öğrenip tüm evraklarınızı eksiksiz ve hatasız bir şekilde hazırlamanızda fayda olacaktır. Bu sayede başvuru işleminizi hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

1407058

İşte evlendirme dairelerinin nikah başvurularında istedikleri belgeler:

  • Nüfus cüzdanı
  • Gelin ve damat adayının 6’şar adet vesikalık fotoğrafı (Fotokopi kabul edilmiyor)
  • Çiftlerden birinin, nikahın kıyılacağı bölgede yaşadığına dair ikametkah belgesi
  • Çiftlerin medeni durumu gösteren nüfus kayıt örneği (Nüfus Müdürlüğü’nden alınabilir)
  • Sağlık raporları
  • 2 adet posta pulu

Bu belgeleri hazırladıktan sonra sizden bazı evrakları doldurmanız istenecek. Ardından başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Evraklarınızı hazırlarken bir yandan da belediyelerin evlendirme daireleri hakkında bilgi almak isterseniz http://dugunmevsimi.com/evlendirme-daireleri adresine tıklayın! Böylece hangi belediyenin evlendirme dairesinin sizin nikah töreniniz için daha uygun olduğunu kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Seçim yaparken nikah töreninize kaç kişinin davetli olduğunu da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.