Flash CS6’yı Tanıyalım

Bu yazımda Flash CS6’yı tanımak için bazı temel konulara değinmek istiyorum.

Öncelikle Stage nedir buna değinelim. Flash’ta ana çalışma alanımız stage olarak adlandırılır. Bu alanda grafiksel olarak istediğimiz şekilde çalışmalar gerçekleştirebiliriz. Örnek olarak bir flash klibinde ya da oyununda kullanıcılar tarafından görülen tüm öğeler, nesneler buradaki alanda yer alırlar. Özellikle Flash’ta tasarım yapan grafikerler mutlak surette stage alanından yararlanırlar. Genelde Action Script ile kodlama yapanlar ise stage’ı pek kullanma ihtiyacına gerek duymazlar.

Stage alanını aşaıdaki gibi görebilirsiniz.

2014042109

Library : Flash Library projelerimizde ihtiyacımız olan her türlü media’yı saklamamıza yarayan alandır. Adı üstünde kütüphane yani kitaplık anlamındadır. Ve burada uygulamalarımızda kullanacağımız herhangi bir resim dosyası, herhangi bir ses dosyası vb eklenebilecek dosyalar yer alırlar. Aşağıdaki resimde örnek bir library paneli görebilirsiniz.

2014042110

Resimde görülen öğelerin çoğunluğu movie cliptir. İlk görülen öğe bir butondur. Ayrıca çeşitli ses dosyaları da mevcuttur. Yani library panelde mevcut açıkta olan uygulamamıza dair olan tüm media dosyalarını görebiliriz.

Timeline: Bir flash uygulamasının içinde mutlaka timeline yer alır. Ve bir timeline içinde framelerden oluşur. Özellikle Flash’ta animasyon yapanlar timeline’ı sıklıkla kullanmaktadırlar. Action script ile kod yazanlar ise pek ihtiyaç duymazlar. Aşağıdaki şekilde örnek bir timeline görebilirsiniz. Bu örnekte sadece 3 frame kullanılmıştır ve bunların hepsi de keyframe’dir. Her bir keyframe bir isme, etikete (label) sahiptir. Ancak bunu timeline üzerinde göremeyiz.

2014042111

Her bir keyframe’e ait en üst layerda bir bayrak simgesi görürüz. İşte bu şekilde olan bir frame seçildiğinde properties panelinde frame field alanında keyframe label görebiliriz. Örnek olarak aşağıdaki gibi:

2014042112

Temel olarak flash’ta en sık kullanılan alanlar bunlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.