Float, Double, Decimal Veri Tipleri

Bu yazımda büyük değerlikli veri tipleri olan Float, Double ve Decimal veri tiplerine değinmek istiyorum. Örnek olarak parasal değerler ile alakalı çalışırken bu veri tiplerine ihtiyaç duyarız. Bu veri tipleri aslında bize gerçek sayıları yani reel sayıları kullanmamıza imkan sağlar. C sharpta 3 tipte bunlar karşımıza çıkarlar, decimal, float ve double. Float ve double tipler aynı zamanda floating point olarak bilinirler. Bunlara ondalıklı sayı değerleri atayabiliriz. Decimal veri tiplerinde ise daha çok parasal değerler yani çok daha büyük rakamları saklamak amacı ile kullanırız.

Float veri tipi tek duyarlıklı bir veri tipidir. Alabileceği sayı değeri aralığı; hem pozitif hem de negatif yönde olmak üzere ± 1.5 e?45 ile ± 3.4 e38 arasındadır. (e-45 ve e38 ifadeleri 10 üzeri anlamındadır) Hassasiyeti 7 digittir.

Double veri tipi tek duyarlıklı bir veri tipidir. Alabileceği sayı değeri aralığı; hem pozitif hem de negatif yönde olmak üzere ± 5.0 e?324 ile ±1.7 e308 arasındadır. (e-324 ve e308 ifadeleri 10 üzeri anlamındadır) Hassasiyeti 15-16 digittir.

Decimal veri tipi alabileceği sayı değeri aralığı; hem pozitif hem de negatif yönde olmak üzere
±1.0 × e?28 to ± 7.9 × e28 arasındadır. (e-28 ve e28 ifadeleri 10 üzeri anlamındadır) Hassasiyeti 28-29 digittir.

Tabi bu aralıkları gördüğümüzde burdan şunu anlamalıyız decimal veri tipi double ve floata göre bellekte daha çok yer kaplar, double veri tipi decimalden az floattan fazla yer kaplar, float veri tipi ise decimal ve double veri tiplerinden daha az yer kaplar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.