Form Kontrolünün Özellikleri (1)

.NET C#?ta windows uygulamaları için projeler oluşturduğumuzda bilirsiniz ki bizi bir form öğresi karşılar. Bu yazımda bu form öğesinin bir takım özelliklerine değinmek istiyorum.

Bu özelliklerle alakalı işlemleri form nesnemiz seçili iken Visual Studio ortamında properties bölümünden yapabileceğimiz gibi aynı zamanda bu işlemleri dinamik olarak yani kod ile de yapabiliriz. Özellikle buna değinmek istiyorum çünkü bazen formumuzu uygulamamızda, uygulamamız çalışır halde iken kullanıcının değiştirmesini yada zamana bağlı olarak özelliklerin dinamik olarak değişmesini isteyebiliriz. İşte bu yüzden panelden yapabildiğimiz bu uyarların kod olarak nasıl kullanılabileceğini de göstermek istiyorum.

Şimdi değineceğimiz özellikleri inceleyelim :

Görünüm ile ilgili özellikler (Appearance) :

BackColor : Formun arka plan rengini düzenlemektedir. Properties panelinden ayarlanabildiği gibi formumuza arka plan rengi atamak için, aşağıdaki gibi bir kod bloğu da yapabiliriz. Örneğimde zamana bağlı olarak formumun arka plan rengi değişmektedir.

{filelink=9}


BackGroundImage :
Formun arka planını düzenlemektedir. Properties panelinden ayarlanabildiği gibi formumuza arka plan resmi atamak için, aşağıdaki gibi bir kod bloğu da yapabiliriz. Örneğimde zamana bağlı olarak formumun arka plan resmi değişmektedir. Tabi örnekte arka plan resminin görüntüsü, .NET ortamında bunun olması normal. 🙂 Bizim için önemli olan kodların nasıl kullanılabileceğine dair fikrimizin olması..

 

 

BackGroundImageLayout : Bu özellik ile de background image nereye yerleşecek bu belirlenebilir.
Cursor : Cursor ile form üzerindeki iken cursor şeklimiz nasıl olacak bunu belirleyebiliriz. Örneğin HELP alanı gibi bir buton veya bir alanımız olsun burada cursor şeklimiz örneğin mouse ile üzerine gelince mouse ok yanında bir soru işareti çıkabilir.
Font : Form üzerindeki kontrollerin fontları ile ilgili ayarlar yapmamızı sağlar. Panelden ayarlanabileceği gibi dinamik olarak da ayarlama yapılabilir. Name,Size,Underline, Italic gibi alt özellikleri vardır.
ForeColor : Form üzerindeki kontrollerin yazı rengini ayarlamak için kullanılır.
FormBorderStyle : Bu özellik ile formumuza ait kenarlıkları düzenleyebiliriz.
RightToLeft ve RightToLeftLayout : Bu iki özellik sağdan sola yazılan dillere göre form tasarımı yapmak için kullanılır.
Text : Form Başlığı alanıdır.

Design Bölümü :

Name : Buradan formumuzun adını değiştirebiliriz. Form1, Form2 yerinde kodlarımızda daha anlaşılır şekilde kullanabilmek için amacı kendi istediğimiz şekilde isim verebiliriz.

Language ve Localizable : Formun yerelleştirilmesi ve birden fazla dili desteklemesi istenen durumlarda kullanılabilirler. Language ile formun geçerli dilini belirtebiliriz. Localizable ile de birden fazla dil kullanılırsa eğer formun ve üzerindeki kontrollerin kullanıcının diline göre ayarlanabilmesini sağlar. Örneğin Türkçe için bir Kaydet şeklinde yazdığımız (text özelliği) buton İngilizce için Save olarak yazılmış olabilir.

Locked : Tasarım anında formu kilitler ya da açar. True olarak girildiği zaman kullanıcı formun boyutunu , konumunu değiştiremez.

Focus Bölümü :

CausesValidation : Üzerindeki doğrulama işlemlerinin tetiklenip tetiklenmeyeceğini ifade eder.

Layout Bölümü :

AutoScroll :  Form içindeki kontroller formun alanından geniş yer kapladığında form için yatay ve dikey olarak kaydırma çubuklarının görünüp görünmeyeceği ayarlanır.

AutoScrollMargin : Form kenar çubuklarının genişlik ve yükseklik sınırlarını ayarlayabiliriz.

AutoScrollMinSize : Kaydırma çubuklarının en küçük boyut değerlerini belirtir.

AutoSize : Form içindeki kontrollerin formun genişlik ve yükseklik değerine göre otomatik boyutlanmasını sağlar.

AutoSizeMode : Otomatik olarak kontrollerin boyutlanmasının hangi şekilde yapılacağı burdan belirtilir.

Location : Formun ekranın sol üşt köşesi referans alınarak tam olarak nerede açılacağı X ve Y değerleri verilerek burdan ayarlanabilir.

MaximumSize : Formum maksimum ulaşabileceği boyutu sınırlandırmak için kullanılır.

MinimumSize : Formum minimum olarak küçültülebilecek boyutunu sınırlamak için kullanılır.

Padding : Forma ait iç boşluk mesafalerini burdan ayarlayabiliriz.

Size : Formum standart olarak açılıştaki boyutunu buradan ayarlayabiliriz.

StartPosition : Form ilk açıldığında formumuz ekranın neresinde görülecek bunu ayarlayabiliriz.

WindowState : Formun nasıl gösterileceğini belirtir. Normal, tam ekran ya da simge olarak.

 

5 Yorumlar

 1. ellerinize sağlık,
  çok işime yaradı.

 2. Yorumunuz için teşekkürler, işinize yaradı ise ne mutlu..

 3. merhaba hocam. Öncelikle yazılarınız için teşekkür ederim. Bi sorum olacaktı :
  C# dilini kullanarak forma eklenen buton label vs gibi tüm controllerin textleri ve nameleri bana gerek.
  örneğin butonname : “btnKaydet”, butontext=”Kaydet”.
  bunları nasıl alabilirim. acil yardımlarınızı bekliyorum.

 4. Bilgiler çok güzel ama benim aradığım şey bu özelliklere yakın ancak tam istediğim bu değil.Ben formumun başlığının rengini değiştirmek istiyorum.Eğer bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. (acil bi durum proje yetiştiriyorum)

 5. Locked = False durumunda fakat formun boyutunu değiştirebilmeme rağmen tasarım esnasında formu mouse ile tutup sağa sola götüremiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.