Form Kontrolünün Özellikleri (2)

C# .NET form kontrolünün diğer sık kullanılan özelliklerine devam edelim.

Misc Bölümü :

AcceptButton : Klavyeden ENTER tuşuna bastığımızda hangi buton kontrolünün çalıştırılacağını buradan ayarlayabiliriz. Yani kullanıcı ENTER tuşuna bastığı anda yapacağı işlemleri bir butona atayarak bu işlemlerin ENTER tuşuna basılması ile yapılmasını sağlayabiliriz.

CancelButton : Klavyeden ESC tuşuna basıldığında hangi kontrolün çalışacağı düğmeyi belirtebiliriz. Örneğin bir çok programda ESC tuşuna basıldığında bu programdan çıkılmaktadır. Çıkış butonu koyabilir ve bu butona Application.Exit diyerek ve form öğemizde CancelButton olarak bu çıkış butonunu tanımlayarak işlemimizi yaptırabiliriz.

KeyPreview : Bu özellik eğer True yapılırsa klavyedeki tuş vuruşu dinlenebilir. Yani mevcut kontrolün klavye olayları tetiklenmeden önce var ise eğer forma ait olan olayların tetiklenmesini sağlar.

Kontroller için üç tane temel klavye olayı bulunmaktadır. Bunlar:

KeyDown : Bir tuşa basıldığı anda tetiklenen bir olaydır.

KeyUp : Kullanıcı basılan tuştan elini çektiği anda tetiklenen bir olaydır.

Bu iki olay içinde ilişkili oldukları metotlar için basılan tuşun ASCII kodunu ve varsa o tuşla birlikte basılan Ctrl , Shift , Alt ve diğer tuşların basılıp basılmadığı kontrol edilir.

KeyPress : Kullanıcı çalışma anında klavyeden herhangi bir fonksiyon tuşuna basmadığında (Ctrl,Alt, Shift, Page Down, Page Up, End, Home, Yön Tuşları gibi) tetiklenmektedir. Bu olay ile birlikte bağlı olunan metota hangi tuşa basıldı ise o tuşun ASCII kodu gönderilir. KeyPress olayı, KeyDown olayından sonra, KeyUp olayından önce tetiklenen bir olaydır. Basılan tuşun karakter değerini yakalar, dolayısı ile ?A? ile ?a? aynı değildir. KeyDown ve KeyUp olaylarında ise örneğin ?A? ile ?a? aynıdır. Keypress olayını özellikle belli bir alana sadece istediğimiz şekilde karakterlerin girmesi için kullanabiliriz. Örneğin bir textbox içine sadece sayısal değerlerin girilmesini sağlamak için KeyPress kullanabiliriz.

{filelink=10}

Aşağıdaki örneğimizde de sadece sayısal veri girişi yapabildiğim bir textbox bulunmakta..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.