FORMAT Fonksiyonu

FORMAT fonksiyonu SQL’de tarih şeklinde yani DATE türünde girilen bir veriyi string formata çevirmek için kullanılabileceği gibi aynı zamanda tarih formatının belirlenmesi için de kullanılır. Tarih formatı derken ne demek istiyorum. Aslında şu, bilenler bilir ingiliz sisteminde tarihler yazılırken önce ay sonra gün sonra yıl yazılır. Bizim ülkemiz de ise tarihler yazılırken önce gün sonra ay daha sonra da yıl yazılır. İşte bu formatı istediğimiz şekilde yapabilmemiz için FORMAT fonksiyonunu kullanırız.

Bu fonksiyon ile y = year yani yıl, M = month yani ay, d = day yani gün anlamına gelir. Küçük m ise dakika yani minute anlamına gelir. Şimdi kullanım örneklemesi yapıp konuyu bitirelim.

DECLARE @GuncelTarih DATETIME = GETDATE();
SELECT FORMAT( @GuncelTarih, 'dd') AS "Sonuç";
SELECT FORMAT( @GuncelTarih, 'd/m/y') AS "Sonuç";
SELECT FORMAT( @GuncelTarih, 'dd/MM/yyyy') AS "Sonuç";

290101

İlk sorguda sadece günü listeledim. Bir sonrakinde gün/dakika/yıl şeklinde listeledim. Bir sonrakinde, gün/ay/yıl şeklinde listeledim.

Ayrıca çok aktif kullanılmasalarda değinmeden geçmeyelim. DATEFROMPARTS, TIMEFROMPARTS ve DATETIME2FROMPARTS fonksiyonlarıda bulunmaktadır. Sırası ile DATEFROMPARTS fonksiyonu ile belirtilen şekilde tarih listeleme, TIMEFROMPARTS ile belirtilen şekilde saat listeleme, DATETIME2FROMPARTS fonksiyonu ile de belirtilen şekilde tarih ve saat listeleme imkanı söz konusudur.

SELECT DATEFROMPARTS(2013, 05, 29) AS "Sonuç";
SELECT TIMEFROMPARTS(20, 01, 59, 0, 0) AS "Sonuç";
SELECT DATETIME2FROMPARTS (2013, 05, 29, 20, 01, 59, 0, 0) AS "Sonuç";

290102

2 Yorumlar

  1. Merhaba,

    DECLARE @GuncelTarih DATETIME = GETDATE();
    SELECT FORMAT( @GuncelTarih, ‘dd/MM/yyyy’) AS “Sonuç”;

    Oracle sql ile yazılmış şekli konusunda yardımcı olma imkanınız var mıdır? aynı sorunu yaşıyorum farklı regional setting ten kaynaklanan tarih formatı uyuşmazlığı … 🙁

  2. Maalesef ORACLE SQL hususunda bilgi sahibi değilim. Facebook üzerindeki aşağıdaki linkteki arkadaşlar belki size yardımcı olabilir.
    https://www.facebook.com/groups/troug/?fref=ts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.