Fotoğrafa Başlarken

Günümüzde fotoğrafçılık artık eski zamanlara nazaran oldukça yol almış durumda. Bu bilimdeki ve teknolojideki büyük değişimler sayesinde oldu tabi. Şimdi ben bu yazımda fotoğrafçılıktaki bu tarihe girmeyeceğim tabi o konuları başka bir zaman derinlemesine ele alırız. Vaktimiz bol nasılsa 🙂

Öncelikle şunda hemfikir olalım, bu yazımda öyle ön yargı olmasın lütfen okurken. Bu yazı teknik bir eğitim yazısı değil, bir muhabbet yazısı gibi düşünün. Ondan sonra okuyun lütfen. 🙂

 

Elimizde fotoğraf makinesi denilen bir araç var. Tam olarak bununla yapmak istediğimiz şey nedir? Fotoğraf elde etmek. Peki herkes fotoğraf elde edebilir mi? Elinde bu aletten, tipi her ne olursa olsun elinde bu fotoğraf makinesi denen aletten olan herkes fotoğraf elde edebilir. Tabi deklanşöre basmayı biliyorsa.. Hmm bak güzel dedim ben onu aslında. Deklanşöre basmayı biliyor ise. Demek ki bir şeyler bilmek gerekiyor. Öncelikle bu aleti kullanmayı bilmek gerek. Eğer bilirseniz fotoğraf elde edersiniz. Tabi bir de alet bozuk vs değilse. Neyse çok espri yapmadan yazıma devam edeyim.

 

Yani her şey yerli yerinde ise fotoğraf elde edebiliyorsunuz demektir. Öyle ya da böyle bir şekilde elde bir görüntü elde edersiniz. Şimdi gelelim bu elde edilen görüntü tanımına. İşte bu görüntü ne kadar doğru bir görüntü bu tartışılır. Öncelikle teknik açıdan doğrular var. Bir de sanatsal açıdan doğrular var tabi. Teknik doğrular daha objektif iken sanatsal doğrular biraz daha sübjektif tabi. Ama sonuçta kabul gören genel gerçekler var. Bunlar tabi benim yorumum isteyen katılır isteyen katılmaz. Biz ders vermiyoruz şu an muhabbet ediyoruz 🙂

Fotoğraf hususunda eğitim aldıkça, sürekli uygulama yaptıkça aslında bir şeyler öğreniriz. Her zaman mutlaka öğreneceğimiz bir şeyler vardır aslında.

ISO ayarı olsun, deklanşör hızı, diyafram ayarı, White balance ayarı, odaklama modları, pozlama telafisi gibi birçok konu teknik konu mesela. İşin sanatsal yanı, ışık konusu, fotoğraf çekim teknikleri de cabası tabi. Yani öğrenilecek çok şey var.

Peki, fotoğrafa başlarken öğrenmeye nereden başlayacağım. Öğrenmeye almış olduğunuz fotoğraf makinesinin kullanım kılavuzundan başlayacaksınız. Acı ama gerçek. Elinize almış olduğunuz makinenin özelliklerini, butonlarının, düğmelerinin yerlerini, nasıl açılıp nasıl kapanacağını vb her şeyi en iyi anlatan kitap o kitaptır. Özellikle DSLR gibi profesyonel olmaya giden bir yolda makine aldı iseniz lütfen o kılavuzları yabana atmayın, okuyun onları bi güzel. Makineyi tanıyın iyice. Ondan sonra fotoğrafın çekim teknikleri ile sanatsal yönleri ile yola devam edersiniz. Önce elinize aldığınız ekipmanı tanımak gerekir.

Tabi bu kılavuzlar makineyi tanımaya yarıyor, güzel fotoğraf çekmek için sanatsal bir bilgi veya teknik bilgi vermiyor. Bunlar zamanla olacak şeyler. Aynı zamanda fotoğrafçı bloglarını ve forumlarını da takip etmek önemli. Birçok bilgi katıyor insana. Kullanıcılar tarafından verilen bilgiler her zaman çok değerlidir, bunu unutmayın.

Ayrıca fotoğraf sitelerini mutlaka takip edin. Örneğin Flickr çok faydalı. Beğendiğiniz bir fotoğrafın EXIF bilgilerini buradan görebilirsiniz. Bu sayede o fotoğrafın hangi ayarlarda çekildiği bilgisini görebilir ve birçok konuda fikir edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.