Full Frame 35 mm DSLR Fotoğraf Makineleri

Full Frame 35 mm DSLR Fotoğraf Makineleri

Tam çerçeve olarak bilinen 35 mm full frame DSLR fotoğraf makineleri türleri her açıdan en profesyonel özelliklere sahip olan makinelerdir. Standart 35 mm film ölçülerine karşılık gelen sensör büyüklüğüne sahiptir. Sensör boyutları 36*24 mm’dir. Tıpkı film kullanan eski tip SLR versiyonlarında olduğu gibi, bu makineler ile birlikte kullanılan objektif tasarımlarının net görüntü dairesi çapı yani aydınlattıkları düzlem boyutu kullanılan sensörün köşegen uzunluğu temel alınarak tasarlanmıştır. Böylece bu makinelerin hem geniş açı hem de teleobjektif tasarımları gerçek odak uzaklıklarında, etkin değerleri ile kullanılabilirler. Bu makineler yüksek çözünürlüğe sahip makinelerdir. Bazı full frame makineler çift görüntü işlemcisine sahiptir. Sensörün büyüklüğü ve nispeten piksel sayısının fazlalığı, interpolasyondan kaynaklanan piksel kirliliği veya piksel renklenmesi problemi de bu tip makinelerde en az seviyededir. Full frame DSLR fotoğraf makinelerinin bu özelliği çok yüksek ISO değerlerinde bile kabul edilebilir seviyede görüntü üretimini mümkün kılar.

İnterpolasyon İşlemi Nedir?

İnterpolasyon işlemi aslında var olmayan piksellerin yerine en yakın komşu pikselden referans değerlerinin alınarak, olası piksellerin oluşturulmasıdır. Bu işlem genel olarak fotoğraf yapısında keskinliğin artmasına olanak sağlar ancak bazı ayrıntılarda ve özellikle ışıksız bölgelerde ayrıntının kaybolmasına ve buradaki piksellerin belirginliğine yol açar.

Yeni nesil full frame DLSR fotoğraf makineleri 3200 ve hatta 6400 ISO değerlerinde bile kabul edilebilir kalitede görüntü üretebilmektedir. Bu sayede hızlı bir objektif ile en açık diyafram aralığında, örneğin f/1.4 ile gece karanlığında bile flaş olmadan ve hatta tripod kullanmadan net fotoğraf çekilebilmesi anlamına gelir. Tabi benim gibi yüksek ISO değerlerini sevmiyor iseniz pek tercih etmezsiniz. Ancak zoraki durumlarda elbette faydası olacaktır 🙂

ISO Nedir?

ISO sensörün ışığa duyarlılık oranını anlatan bir terimdir. Özellikle 35 mm DSLR fotoğraf makinelerinde sensörün ışığa duyarlılığı ortam ışığına bağlı olarak, her bir kare fotoğrafta arttırılabilir ya da azaltılabilir. ISO değerleri 50, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12800, 25600 şeklinde devam eder. Özellikle full frame olmayan, özellikle APS-C tipi 35 mm DSLR makinelerde ISO değerinin yükseltilmesi, örneğin 800 ISO ve daha yüksek ISO değerleri, piksellerin belirginleşmesinde, grenlerin artmasına, sinyal kirliliği nedeni ile noise oluşmasına ve dolayısı ile renk doygunluklarında bozulmalara yol açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.