Gelişmiş Data Erişim Kontrolleri

Şu ana kadar yapmış olduğum uygulamalarda hep SqlDataReader kullandım. SqlDataReaderi anlatmaya başladığım ilk yazılarda şuna değinmiştim, bu obje ile seri bir şekilde veri okuyabilirsiniz, oldukça effektiftir, ancak sadece ileri yönlü okuma gerçekleştirebilirsiniz. Peki bu ne demek. Bundan sonraki yazılarımda uygulama yaptıkça bu daha net anlaşılacak. SqlDataReader için şu iki özelliği asla unutmamak gerekir.

Veri kaynağından en hızlı şekilde veri okuma işlemini gerçekleştiren objedir.
Sadece okunabilir ve ileri yönlü bir erişim sağlar.

Bir diğer deyişle SqlDataReader çok hızlı bir şekilde veri okur, hızlı bir şekilde bağlantı sağlar ancak veriyi lokal olarak tutmaz, bir veriyi okur ve bir sonrakine geçer, geri dönmez. Şu ana kadar verilere ulaşmada hep SqlDataReader kullandım. Tabi bu yalnızca tek bir yol değil, daha farklı yöntemler mevcut.

Özellikle iki alternatif çok önemli :

1) İlk seçeneğimiz ADO.NET veri kontrollerini kullanmak. Bu kontroller GridView ve DetailsView kontrolleri ile entegre edilir. Böylelikle çok kolay bir şekilde okuma, silme, güncelleme, sıralama, ekleme ve sayfalama gibi işlemleri yapabiliriz. Üstelik visual studio ortamında bu işlemleri hiç kod yazmadan editörün sihirbazları ile gerçekleştirebilme imkanına sahibiz.

2) İkinci seçeneğimiz ise SqlDataAdapter sınıfı ile birlikte DataTable, DataView ve DataSet sınıflarının birlikte kullanılmasıdır. Böylelikle veritabanı bağlantısı açık kalmadan verilerimizi lokalde okuyabilir, filtreleyebilir ve sıralatabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.