Gizli Kameraların Kullanım Alanları

Gizli Kameraların Kullanım Alanları

Geçmişten günümüze tarihimizde bir çok zamanda ve bir çok alanda olmak üzere casusluk faaliyetlerinde gizli kameralar kullanılmıştır. Özellikle ikinci dünya savaşı ve sonrasında soğuk savaş adı verilen o dönemlerde gizli kameralar casusluk faaliyetleri için kullanılan en vazgeçilmez araçlardandı. Özellikle Amerikan ve İngiliz filmlerinde çok sık yer alan gizli kameralar, o dönemlerde kimyasal film kullanmakta idi. Donanımları ise genel itibari ile mekanik ağırlıklıydı. Dolayısı ile yeterince küçük değillerdi. Işığa duyarlılıkları da düşük olması sebebi ile görüntü kaliteleri de pek iç açıcı değildi. Günümüze geldiğimizde ise dijital teknoloji sayesinde gizli kameraların boyutları çok küçüldü. Günlük hayatta sürekli kullanmış olduğumuz her türlü aracın içine de yerleştirilebilir hale geldi. Artık bir gözlük, bir kalem, bir anahtarlık, bir düğme ve daha bir çok sayamadığımız nesne içinde gizli kamera yer alabiliyor. Bu gizli kameralar aynı zamanda sessiz de çalışıyor. Fotoğraf kaydı ve video kayıtları yapabiliyor.

Aşağıdaki resimde görüleceği üzere gizli kameraların çok çeşitli modelleri olup, hemen hemen her türlü günlük hayatta kullanabildiğimiz aletlerin içinde yer alabilmektedir.

 

Tabi bu gizli kameraların en kötü yanı, kötü amaçlı kullanım amacı ile kullanılmalarıdır. Askeri ve teknolojik alanda casusluk faaliyetleri kadar, öğrencileirn sınavlarda kopya çekme girişimleri, çeşitli soygun ve saldırılar veya bir çok alanda bilgi toplama gibi eylemler için kullanılma durumları da söz konusudur. Tabi bu aletler her zaman kötü amaçla kullanılmazlar. Asıl amacı da zaten insanlık için iyiye kullanılması olması gerekir. Örneğin basın ve polis tarafından bilgi edinme ve olumsuzlukları önleme amacı ile de kullanılırlar. Bazı spor dallarında yüzme, sörf, kayak vb extreme spor dallarında yapılan spor faaliyetinin kaydedilmesi amacı ile de kullanılırlar. Gözlük vb aksesuara yerleştirilen bu kameralar, gözlükle tümleşiktir ve bu sayede  sporcunun tüm yaşadıkları kaydedilir ve onun gözünden bizlerde aynı adrenalini yaşarız. Diğer taraftan güvenlik kuvvetleri tarafından kullanılması sayesinde bir çok yasadışı eylemin önüne geçilmesi sağlanmaktadır. Dolayısı ile gizlenmek istenen tüm olumsuzlukları açığa çıkartması sebebi ile gizli kameralar aslında çok faydalı birer fotoğraf makineleridir.

 

Gizli kameralar genellikle çok ufak modül olmaları sebebi ile tek başlarına satılmaz genelde başka bir ekipmana takılarak satılırlar. Örnek olarak, kameralı gözlük, kameralı kalem, kameralı düğmeler, kameralı rozetler, kameralı broşlar, kameralı kol saatleri gibi. Kullanımları çok basittir. Profesyonel anlamda fotoğraf çekmek için üretilmemişlerdir. Herhangi bir ışık kontrol mekanizmasına sahip değillerdir. Çoğunda fotoğraf ve video çekimi için bir seçme ve açma ve kapatma tuşları bulunur.

Gizli kameralardaki algılayıcı tipleri genelde 1/3,6” (köşegenleri 5mm) civarındadır. Çözünürlükleri de günümüzü baz alırsak 1 ila 8 MP arasındadır. Kendi içlerinde ayrıca dahili bellek bulundururlar. Bu da günümüzde genelde 4,8 GB gibi kapasitelerdir. Harici bellek kartı kullanan modelleri çok azdır. Kaydedilen verileri genelde USB bağlantısı ile PC gibi diğer ortamlara aktarma imkanı sağlarlar. Pilleri de çok küçük olur. Kayıt süreleri ise bu cihazlardan beklenmedik şekilde uzundur. Günümüzde 20-24 saate kadar kayıt yapanları vardır. Bunun nedeni tabi ek başka donanım kullanmamaları, yani bir LCD ekranları olmamaları, otomatik netleme vs yapmamaları gibi özelliklerinin olmayışındandır. Dolayısı ile fazla elektrik harcamazlar. Ayrıca kendilerine ait bir formatta kayıt yaparlar ve kendilerine özel sıkıştırma yöntemleri de vardır. Fotoğrafçılar için aslında çok uygun bir ekipman değillerdir. Çünkü yönetilememesi, fotoğrafçıların kendinden bir şey katamaması ve genel itibari ile görüntü kalitelerinin düşük olması, kötü görüntü demiyorum, sadece düşük görüntü kalitesi diyorum 🙂 , bu gibi sebeplerden dolayı fotoğrafçılar tercih etmezler. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, gizli kameralar, üretildikleri günün koşullarında her zaman en düşük görüntü kalitesi sunan ekipmanlar olarak kalacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.