Google’ın Gelecek Nesil Yeni Asistanı

Siri’ye elveda diyebilecek miyiz? Google tarafından yeni Google Asistana birçok özellik geldiği duyuruldu. Android telefonlarda da kullanılabilecek olan bu yeni Google Asistan yapay zekâ yönünden oldukça başarılı. Google buna Yeni Nesil Asistan diyor.  Google CEO’su Sundar Pichai yeni nesil asistan üzerinde Google’ın konuşma tanıma verilerini 100GB’tan 50MB’a kadar boyutlandırma yapabildiğini iddia etmekte, böylelikle yeni nesil asistan doğrudan telefonumuzda çalışabiliyor.  Ayrıca bu yeni gelişmeler ile birlikte cihazımızda nerede ise sıfır gecikme ile asistan ile konuşabiliyoruz, üstelik herhangi bir ağ bağlantısına ihtiyaç duymadan dâhili olarak. Google ayrıca yeni nesil asistanın, eskisine nazaran komut işleme yeteneğinin 10 kat daha hızlı olduğunu iddia ediyor. Yeni nesil asistanın yapay zekası sayesinde tekrar tekrar komutları istemeden anlayabildiği, önemli olan konuları ayırabildiği gibi bir çok özelliği de mevcut.

Gündelik yaşamdaki bir çok sorumuza da cevap verebilecek şekilde yapay zekaya sahip. Artık uçağım ne zaman? Bana bir taksi çağır! Otel nerede gibi bir çok soruyu asistana sorarak kendisinden işlemi yapmasını bekleyebiliyoruz. Bunun yanı sıra metin bilgisi söyleyerek fotoğraf araması bile yapılabilmekte. Ayrıca çok kısa sürede sesli komutlar ile e-postalarımızı oluşturup, postalarımızı iletebilme yetisine de sahip. Alarmlarınıza bile DUR diyerek bir son verebileceksiniz 🙂

Google ayrıca yeni sürüş modu da getiriyor. Böylelikle ellerimiz direksiyondan minimum şekilde uzak kalacak şekilde, sesle kontrolle asistan sayesinde uygulamalarımızı yönlendirebileceğiz. Bu yeni sürüş modunu aracımıza telefonumuzu bluetooth ile bağlamak veya “Hey Google, Hadi gidelim” demekle bile gerçekleştirebileceğiz. 🙂 Hatta siz diyelim ki akşam aracınıza bindiniz ve eve gitmek istiyorsunuz, Google yeni asistana “hey Google hadi eve gidelim” dediğinizde, Google Yeni Asistan Google map üzerinde eve gidiş yolunu açmadan önce takviminizi kontrol edebilir ve eşiniz ya da sevgiliniz veya bir başka arkadaşınız ile oluşturulmuş bir randevu tarihiniz var ise size akşam yemeği için restoran önerisinde bile bulunabilir. “Bu kadarı da fazla ama” dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Cevaplama modunda da asistanın yardımları olacak. Örneğin bir arama olduğunda Google yeni asistan bize kimin aradığını söyleyecek ve o çağrıya cevap vermek isteyip istemediğimizi sorgulayarak verdiğimiz cevaba göre çağrıyı açacak veya reddedecek.

Yeni nesil Google asistan takvimdeki yaşadığımız olaylar, gmail üzerinde yer alan faaliyetleri inceleyerek yapay zekâsı sayesinde tekrar aynı olayların olması durumunda yönlendirme bile yapabilecek. Yani diyelim ki bu sene belli bir tarih aralığına seyahat planladık. Gmail üzerinde rezervasyon yaptık, ödeme gerçekleştirdik, faturalar geldi vb birçok işlem yapıldı diyelim. Gelecek sene asistan bunu değerlendirerek yaşanmış olaylardan örnekleme yaparak bize tavsiyelerde bulunabilecek.

Cidden bu kadarı da fazla ama 🙂

Google yeni nesil asistanının öncelikle bu yılın sonunda çıkması planlanan Google Pixel 3a telefonuna geleceğini duyurdu ama net tarih vermedi. Tabi diğer android telefonlarda durum ne olacak merak konusu. Bekleyip göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.