GridView Kontrolünü Görselleştirmek

GridView kontrolü görsellik açısından da yazılım geliştiricilere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bir önceki yazının devamı niteliğinde bu yazıma devam ediyorum. Dolayısı ile var olan mevcut bir proje üzerinden şu anda görselleştirme işlemi yapacağız. Bir önceki yazı ;

https://www.ismailgursoy.com.tr/gridview-sutunlarini-ozellestirmek/

Eklenmiş olan GridView kontrolüne var olan hazır template eklemek için web formumda design kısmında iken kontrolümün sağ üst kısmın da bulunan oka tıklayıp Auto Format seçeneğini seçtiğimde karşıma visual studio tarafından hazır tanımlanmış bir takım templateler gelebilir. Bunların içinden istediğim bir templatei seçebilirim.

Ben Snowy Pine Seçiyorum ve sonuç olarak aşağıdaki gibi bir sonuç çıkıyor.

Peki bu işlemi uyguladıktan sonra kod tarafında ne gibi bir değişiklik meydana geldi. Şimdi bunu görelim. web formumun kodlarında :

default.aspx dosyası :

...
...

    
    
    
    
    
    
       
       
       
       
       
       
       
       
       
    
...
...

Görüldüğü gibi bir takım footerstyle, headerstyle, row style gibi satırlar gelmiş durumda.. Daha sonra ben bu alanlar üzerinde elle gerekirse renkler üzerinde renk kodlarını biliyorsam eğer rahatlıkla gerekli düzenlemeleri yapabilirim. Align ayarlarını değiştirebilirim, istediğim tüm düzenlemeleri rahatlıkla yapabilirim. Bu kısım tamamen hayal gücüne kalmış ve üstünde çalışma ile yani kurcalama ile öğrenilebilecek bir kısım.

Peki otomatik olarak hazır mevcut şekilde template kullanabiliyorum, üstünde düzenlemeye gereksinim duyarsam yapabiliyoum. Bunun haricinde ben kendi oluşturacağım bir CSS dosyası ile de biçimlendirme yapamazmıyım. Cevabı tabii ki evet, ama cevaplanması bir sonraki yazıda.. 🙂 Şimdilik bu kadar..

[wpdm_file id=38]

1 Yorum

 1. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.