GridView Sütunlarını Özelleştirmek

GirdView kontrolümüzün verileri listelemesi durumunda kullanmış olduğu sütunları özelleştirebiliriz. Bu yazımda biraz buna değinmek istiyorum. Bir önceki yazımızda yaptığımız örnek üzerinden gidiyorum. Bir önceki yazı aşağıdaki linkte.

https://www.ismailgursoy.com.tr/gridview-kontrolu-ile-veri-listelemek/

Bu örneği uyguladıktan sonra diyelim ki GirdView kontrolümde listelenmiş olan bu veriler içinde bir takım değişiklikler yapmak istiyorum. Örneğin EmployeeID kısmı görünmesin, sonra her sütuna ait bir başlık olsun istiyorum. Bunu nasıl yapabiliriz?

EmployeeID görünmesin kısmı için akla ilk gelen SQL Query’de EmployeeID kısmını kaldırırız yani burayı SELECT etmeyiz değil mi? Akla geneld eilk gelen bu, ama biz bunu bu şekilde yapmayacağız.

GridView kontrolü bilindiği üzere veritabanından veri çekerken bu veriler için otomatik olarak bir HTML tablo oluşturur demiştik. Dolayısı ile bu tablo sütunlara sahip ve her bir sütun içinde bir BoundField tanımlı ve her bir BoundField bir DataField özelliğine sahip.

Şimdi bunların kullanımına dair örneği yapmak istiyorum. Bir önceki yazımda (üstte verdiğim linki) uyguladığınızı düşünüyorum ve bunun üzerine devam ediyorum.

GridView kontrolünün AutoGenerateColumns özelliği burada karşımıza çıkıyor. Bu özellik varsayılan olarak TRUE’dur. Bu özelliği FALSE yaparak istediğimiz sütunlar üzerinde bir takım düzenlemeler yapabiliriz. Ben SQL Queryimde SELECT ile EmployeeID sorgulamama rağmen EmployeeID kısmını GridView kontrolüm içinde göstermek istemiyorum. Daha sonra veritabanımdan çekmiş olduğum verilerin standart kolon adları ile değil kendi vermiş olduğum adlar ile görüntülenmesini istiyorum. İşte şu anda yapacağım işlem bu..

Bunun için Default.aspx sayfasında şu şekilde bir düzenleme yapıyorum.

<%@ Page Language="C#" AutoEventWireup="true" CodeFile="Default.aspx.cs" Inherits="_Default" %>

    


    

Veri Listesi

HeaderText ile sutun başlığında görülmesini istediğim yazıyı ayarlayabiliyorum. Türkçe olarak da yazabilirdim. Ben Northwnd veritabanı üzerinde çalıştığım için uyum sağlamak adına ingilizce kullandım. Zoraki değil tabii.. Bunun sonucunda aşağıdaki görüntüyü elde ederim.

Evet EmployeeID kısmını böylelikle artık görmüyorum ve istediğim Header başlıklarını kullanabiliyorum. Ama tablom hala çok sade, biraz da görsellik katmak gerek.. Bu da bir sonraki yazıda 🙂

[wpdm_file id=37]

2 Yorumlar

  1. Teşekkür ederim bende neden olmuyor diyordum AutoGenerateColumns söylediğiniz iyi oldu. Şimdi çalıştı. Teşekkürler.

  2. merhaba hocam ben c# ile bir ödev yapıyorum ancak bir yerde takıldım. takıldığım yer şu; bir gridview var ben bu gridviewe veri aktarabiliyorum ancak gridviewin ilk sütununda client diye bir alanım var ve benim burdaki değerlerimin eşsiz olması lazım. bir girilen değerin bir daha girilememesi lazım. işte ben ordaki veriye nasıl ulaşacağımı bulamadım. aynı değer girilince hata mesajı çıkarmam gerekiyor. ulaşmak istediğim şey şu; gridviewin ilk sütunundaki değer veya text. bunu nasıl yapabilirim yardımcı olabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.