GridView ve DetailsView Olayları

GridView ve DetailsView kontrollerini etkili bir şekilde kullanabilmek için bu kontrollerin olaylarını yani eventlerini bilmemiz gerekiyor. Bu kontrolleri kullanarak veri düzenleme, veri güncelleme gibi eventler özellikle veritabanı uygulamarında ihtiyacımız olan en önemli durumlardır.

Daha önceki yazılarda GridView kontrolünün SelectedIndexChanged eventi ile alakalı örnek yapmıştım. DetailsView kontrolü ile alakalı herhangi bir düzenleme veya seçme işlemi yapmadık. Aslında hemen hemen her iki kontrol içinde mantık aynı diyebiliriz. Hatta isimleri haricinde farklılık da yok denilebilir.

GridView ve DetailsView kontrollerin her ikisi de Edit komutunu destekler. Her iki kontrolde eğer istenirse sayfa yüklendiğinde ilgili alanlarında Edit butonunu kullanıcıya sunabilirler. Bir kullanıcı bu şekilde hazırlanmış bir web formunda Edit butonuna tıkladıktan sonra gerekli düzenlemelerin ardından düzenleme sayfasında oluşan Update ya da Cancel butonuna basarak işlemini gerçekleştirebilir ya da iptal edebilir. Bu özellikler oldukça iyi çünkü hiç bir HTML kod yazmadan bu işlemleri gerçekleştirebiliyoruz. Tabi visual studio ortamında standart görsel özellikleri ile bu kontroller yükleniyor ama her şeyde olduğu gibi istediğimiz şekilde bunlara stil verebiliyoruz.

Şimdi mantıksal olarak neler olduna değineyim. Bir kullanıcı Edit butonuna bastığında, sunucu tarafında ilgili eventler işlenir. GridView kontrolü bir çok komutu desteklemektedir. Aşağıdaki tabloda GridView kontrolünün desteklediği eventleri görebilirsiniz.

DetailsView kontrolü ise bir satırın genelinden ziyade öğelere yani item’lara hitap eden olaylara ve butonlara sahiptir. Aşağıdaki tabloda da DetailsView kontrolüne ait eventleri görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.