Güneş Gözlüğü Almak Önemli Bi Konu

Alışveriş deyince akla hep bayanlar gelir ama biz erkekler de alışveriş hususunda onlardan pek geri kalmıyoruz. Özellikle teknolojik veya kişisel ihtiyaçlarımız için yapmış olduğumuz alışverişlerde sizin olmasa bile en azından kendim için diyeyim uzun süre takıldığım noktalar olabiliyor. Örneğin geçen gözlük almaya gittiğimde acaba hangisini alsam, hangisi kaliteli aynı zamanda bütçeme uygun? Hangisi ihtiyacımı karşılar? Ve hangisi bana yakışır?  gibi tüm soruları kendi kendime sordum. Bu kadar takıntılı olabileceğimi işin aslı beklemiyordum. Demek ki biz erkeklerde çoğu bayan kadar güneş gözlüğü seçiminde kararsızız. Bunun başlıca sebebi öncelikle kendimize ne aradığımıza karar verememek. Ama bu konuda bayağı bilinçlendim. Gözlük almak için Atasun Optik mağazasına eşim ile birlikte gittik. Öncelikle bir güneş gözlüğü ihtiyacım olduğunu belirttim. Ha bu arada araç kullandığım için güneş gözlüğü benim için olmazsa olmazlardan birisi. Bir tane aracım için bir tane de günlük hayatta kullanmak için aldım. Araçtakini çıkarırsam araca geri getiremeyebilirim diye 🙂

Atasun Optik mağazasındaki arkadaştan birçok detay bilgi edindim. Öncelikle güneş gözlüğünün sadece bir aksesuar olmadığını sağlık için de önemli olduğunu düşünmeye başladım. Öncelikle tabi kişisel uyumu önemli, yani yüzümüze uygun güneş gözlüğü seçmek.  Ne küçük olmalı ne de büyük olmalı. Yüzüme tam oturmalı. Benim kriterim bu, bazı bayanlar tabi bayağı büyük güneş gözlükleri kullanıyorlar, tercih meselesi tabi. Ufak olması da sıkıntı, o çerçeve yanağıma değmeyecek, yoksa rahatsız oluyorum. Sonra çerçeve rengi tabi, gel de buna karar ver işin zor yanlarından. O an ne içimden geçiyor ise o renge odaklanıyorum 🙂

Bunlar tamamen bana ve eşime kalan seçimler bi şekilde uğraşıyoruz. Ama işin teknik yanı var tabi. Atasun Optik çalışanından öğrendiğim kadarı ile bu cam olayı da çok mühim. Özellikle camların mutlaka ultraviyole filtre özelliğine sahip olması gerekiyormuş. Güneşten gelen zararlı ışınların geçmesini önlemek adına bu çok önemli. Hatta bu özellik camlarda UV200, UV400 ve UV600 gibi ibarelerle belirtilmekte. Özellikle deniz kenarında ve kar ışığında minimum UV400 korumalı güneş gözlükleri kullanılması hususunda da bilgi aldık. Bir de araç kullananlar için tabi camlardaki renklerde çok önemli. Sarı ya da pembe renkli camlar trafik ışıklarının renklerini ayırt ettirmede zorluk yaşatabilir bu noktada en doğrusu yeşil, kahverengi ve gri renkli camlara yönelmek. Güneş gözlüğünün tabi orijinal olması, standartlara uygun olması, CE sertifika belge numarası taşıması ve sertifikasının da olması diğer resmi açıdan uygunluklarını gösteriyor.

Teknik bilgilerle alakalı bunları öğrendikten sonra geriye tabi gözlüğün markası kalıyor. Marka konusunda takıntılı mısınız bilemem. Benim bu konuda pek takıntım yok, bütçeme uygun ve içime sinen her markayı kullanabilirim. Atasun Optik mağazalarında da zaten bütçeme uygun olan, kaliteli ve istediğim tarzda gözlükleri gönül rahatlığı ile bulabiliyorum.

Yalnız cidden o gün anladım ki, bu güneş gözlüğü hususunda biz erkeklerde cidden kadınlar kadar kararsız oluyoruz. Atasun Optik’ten güneş gözlüğünü o gün biraz seçimlerimde kararsız kaldımsa da hem yeni bilgiler edinerek, hem de içime en sineni alarak aldım. Sanırım işin içinde biz erkekler olarak hem kendimize yakışanı aramamız, karizmatik havamızı bozmaması 🙂 , hem sağlıklı, kaliteli, orijinal bir ürün olması hem de kendimizi en sevdiğimiz yerlerden biri olan araçlarımızda da görüş konforu sağlamak amacı ile güneş gözlüğünü kullanmak istememiz sebebi ile sanırım bu konuda bayanlar kadar biz de kararsız kalıyoruz.

Velhasıl güneş gözlüğü önemli bir mevzu. Önem vermek gerek. Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.