Hangi Bilgisayar Klavyesi İşime Yarar?

Hangi Bilgisayar Klavyesi İşime Yarar?

Bilgisayar dünyasının içinde yer almakta iseniz ve hala benim gibi evinizde masaüstü bilgisayarınız var ise şu anda kelimelerin her harfini dökmüş olduğum klavye çok ama çok önemli bir bileşen. Gerek yazılımla uğraşmam, tabi bir dip not artık eskisi kadar kod yazmıyorum daha çok yönetimsel taraftayım, gerekse gün içi yazışmalar vb konular hususunda en çok kullanmış olduğumuz bilgisayar bileşeni şüphesiz ki klavye oluyor.

Günümüzde de artık klavye modelleri o kadar çeşitlendi ki bazen seçim yapmakta kararsız kalabiliyoruz. Tabi akla ilk gelen soru bence kablolu bir klavye mi alacağım, yoksa kablosuz mu olacak. Siz de eğer benim gibi özgür iseniz kabloya bağlı kalmak istemezsiniz. Hem karmaşa olmasın, hem de daha özgür bir şekilde klavyeyi gezdirmek için; kablosuz klavyeler kesinlikle daha büyük bir avantaj. Tabi geleneksel yoldan ayrılmayan her yerin wireless ağ ile olmasını istemeyen veya bilgisayarında klavye için bir USB port harcamak istemeyenler de kablolu modelleri tercih edebilir. Tabi hala PS/2 uçlu klavyeleri kullanmakta ısrar ediyor ise 🙂

 

Buna karar verdikten sonra bence en zor süreç başlıyor. Klavyemi ne amaçla kullanacağım? Yani bir gamer (oyuncu) klavyesi mi olacak, bir iş için mi kullanacağım daha çok yazı vb hususlar gibi! Neden bu önemli? Çünkü tasarım açısından oyuncu klavyeleri biraz daha farklı olabiliyor. Hem tasarımları hem de çok kullanılan tuşların daha büyük oluşu, ayrıca darbe vb hususlara daha dayanıklı olması gibi hususlar mevcut. Buna ek olarak bir çoğunda fonksiyonel olarak da işletim sistemi özelliklerini taşıyabilecek kısayol tuşları mevcut. Tabi bir de görsellikleri var. Oyuncu klavyeleri bu yüzden bayağı geniş bir dünya. Şahsi olarak oyunlarla öyle pek bir alakam yok. Dolayısı ile benim tercihim, tabi ki yazım esnasında bana kolay gelen yumuşak tuş düzeneğine sahip bir klavye. Ama tabi yumuşak derken tuşlarına basıp-basmadığımı anlayabilmem gerekiyor. Biz buna kahve içimi tadında orta sertlikte diyelim 🙂 Kimisi her tuşa bastığında çok daha fazla ses ister, sert tuşları sever, kimisi çok daha sessiz klavyeleri. Bu önemli bir kriter.

Bir diğer önemli kriter klavye tuşlarının altında led ışıkların olup olmaması. Bazen karanlıkta yazarken aslında güzel bir işlev. Faydalı olabiliyor. Ama bu güne kadar böyle bir klavye şahsi olarak kendime almadım. Dışarıda birkaç defa kullandığım oldu.

Benim için olmazsa olmaz özelliklerden bir tanesi de klavyenin çiklet klavye olması, ingilizce adı chiclet keyboard olarak geçer. Bunların özellikleri şudur aslında tuşların arasında aralık vardır. Şu anda kullandığım klavye bu özellikle mesela. Bu sayede yanlış bir tuşa basmanız daha da zorlaşır. Ayrıca şık bir görünüme sahiptir. Bir de en önemli faktörlerden birisi bu klavyeler kapalı tipte olduğu için fiziksel ortamın kirini en az seviyede klavye altına ulaştırır. Böylelikle klavye üzerinde temiz bir görüntü görürsünüz. Başta da belirttiğim gibi benim gibi bolca yazı yazıyor iseniz mutlaka bu klavyeleri göz ardı etmeyin derim. Tabi bunlar kişisel tercih.

Tabi biz ailecek bilgisayar dünyası içindeyiz, evde ve işyerinde sürekli olarak gerek masaüstü gerek ise dizüstü bilgisayar kullanıyoruz. Sadece bilgisayar değil, artık televizyonumuz için bile klavye olmazsa olmazlardan. Yeni bir klavye alabilmek için araştırma yaptığımda Media Markt üzerinde aradığım özelliklerde bilgisayar klavyeleri olduğunu gördüm. Bir çok marka ve modeli ile kategorize ederek bütçemize ve istediğimiz şartlara uygun klavyelere erişebiliyoruz. İster oyuncu, ister iş için istediğimiz bir çok özellikte çeşit mevcut. Klavye deyip geçmemek gerek, bir bilgisayarcının mutlaka en önemli ekipmanı klavye. Dolayısı ile klavye seçimi büyük önem arz ediyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.