.htaccess Dosyası Nedir?

.htaccess dosyası, web sunucusunun davranışını kontrol etmek web sitesi sunucusuna yüklenir. .htaccess dosyası ile web sitemize ilişkin olarak sunucudaki güvenli dizinlere erişme ve istenmeyen ziyaretçileri belirli kaynaklardan yasaklama gibi belirli tanımlamaları yapabiliriz. .htaccess dosyasını web sitemizin sunucudaki ana klasörüne veya kuralları uygulamak istediğimiz diğer klasörlere yükleyebiliriz. .htaccess dosyası alışık olmadığımız bir uzantı adına sahip olmasına rağmen herhangi bir text editör ile (Notepad) gibi oluşturulabilir veya düzenlenebilir.

Bu doküman içerisinde bazı kod deyimleri yer alır. Örnek olarak aşağıdaki sık kullanılan kodları açıklayalım:

RewriteEngine On Arama motorları için ilgili kuralları yazmaya olanak veren koddur.

RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} ^WGET [OR] deyimi ile sunucunuzdan bilgi alınmasının önüne geçilebilmektedir.

RewriteRule ^.* – [F,L] erişim kurallarını yeniden yazmak için kullanılır.

Temelde bu deyimler .htaccess dokümanı içerisinde yer alırlar.

.htaccess dosyasını eğer kendiniz haricinde bir web sitesi vasıtası ile oluşturmak istiyorsanız internet üzerinde hazır araçlardan da faydalanabilirsiniz.

www.htaccesstools.com adresinde yer alan araçları kullanarak .htaccess dosyasını oluşturabilirsiniz.

www.htaccesseditor.com/en.shtml yine kullanılabilecek bir diğer web sitesidir.

http://www.yellowpipe.com/yis/tools/htaccess_generator/index.php sunucumuzdaki özel dizinleri korumak için kullanılan .htaccess ve .htpasswd dosyalarını oluşturmamıza olanak sağlar.

Görsellerin .htaccess ile korunması

.htaccess dosyasını, başkalarının web sitenizin resimlerine bağlanmasını önlemek için de kullanabilirsiniz. Bunu yapabilmek için .htaccess dosyasına ilgili kodun eklenmesi gerekir. Bu kodu örneklersek;

RewriteCond %{HTTP_REFERER}!^http(s)?://(www\.)?ismailgursoy.com.tr[NC]

Bu kod ile sadece belli bir formattaki görsellere erişim sağlanabilir. Bu formatları tanımlamak için de aşağıdaki kod kullanılabilir.

RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif|flv|swf)$ - [NC,F,L]

Bunlara ilave olarak .htaccess dosyası ile belirli bir IP bloğundan gelen ziyaretçi kitlesini de engelleyebilirsiniz.

Non-WWW Trafiğini WWW Trafiğine Yönlendirme

Bazı web sitelerine erişim sağlarken www kullanmadan da erişim sağlayabildiğinizi görmüşsünüzdür. Örneğin tarayıcıya www.ismailgursoy.com.tr yazsanız da ismailgursoy.com.tr yazsanız da www.ismailgursoy.com.tr ye gidebilme durumu gibi. Bazı arama motorları bunu otomatik gerçekleştirebilmektedir, ancak bazılarında bu durum otomatik yapılmayabilir. İşte bu durumu net bir şekilde yapabilmek için .htaccess dokümanında yönlendirme işlemi yapılabilir. Bu işlem 301 yönlendirmesi (kalıcı veya geçici) olarak bilinmektedir. Aşağıda bu işlemi yapan kod parçacığı örneği verilmiştir:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.ismailgursoy\.com$

RewriteRule (.*)$http://www.ismailgursoy/$1[R=301,L]

301 Redirect’in SEO üzerindeki etkisi nedir?

Web sitenizin trafiğini WWW dışı bir URL’den WWW URL’sine yönlendirdiğinizde, web tarayıcıları ve arama motoru tarayıcıları trafiği yeni URL’ye yönlendirir. Böylelikle SEO açısından daha olumlu bir sonuç elde edilir. Web sitenizin Google üzerinde hem www hem de www olmadan hali ile endekslenip endekslenmediğinin kontrolünü yapabilirsiniz. Bunun www.google.com adresine gidip Site:www.ismailgursoy.com.tr veya Site:ismailgursoy.com.tr şeklinde yazdığınızda eğer ikisinde de endekslenmiş sayfalar görürseniz bir problem yok demektir.

301 ile Yönlendirmeleri Kullanmak

Bazen web sitenizde güncelleme yaptığınızda bazı linklerinizi de güncellemiş olabilirsiniz. Bu güncellenen linkler arama motorları tarafından daha önceden endekslenmiş olan linkler ise burada tabi arama sonuçları ile sitenize gelmek isteyenler için maalesef bağlantı hataları oluşabilir. Bunun önüne geçebilmek için bağlantı hatası olsa bile sitenize manuel yönlendirme yapabilirsiniz. Bu işlemi yine .htaccess dosyası üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun için aşağıdaki şekilde bir kod bloğu kullanmak gerekir:

RewriteEngine On
Redirect 301 /eskisayfanizinadı.html http://www.sitedınız.com/yeniyonleneceksayfa.html,
RewriteRule (.*)$ http://www.siteadınız/$1 [R=301,L].

W3C İşaretleme Doğrulaması ile Hata Tarama

Web sitemizi oluştururken veya güncellediğimizde, bazen kodlarımız hata içerebilir veya web standartlarına uymayabilir. Dolayısı ile ara ara hata taramaları yaparak test etmek mantıklı olacaktır. Sitemizde hatalı kod sayfalarının olması ara motorlarının sitemizi endekslemesi açısından da olumsuz yönde gelişir. Ne kadar temiz, hatasız kodlarımız var ise arama motorları tarafından sayfalarımız bir o kadar kolay endekslenebilecektir. Kod uyumluluğunu kontrol edebileceğimiz bir çok site olmakta birlikte en sık kullanılanlardan bir tanesi W3C Markup Validation yani link verirsek http://validator.w3.org sitesidir.

Hataları gördükten sonra istediğimiz alanlarda düzenlemeler yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.