HTML Döküman Yapısı

Bütün HTML dökümanlarında temel elementler bulunmaktadır. Bunlar DOCTYPE, html, head ve body elementleridir. Yani kabaca aşağıdaki kod bloğundaki bir yapı bir HTML belgesinin temelini oluşturur.
...başlık içeriği...


...gövde içeriği...

Bu elementlerin her biri bir HTML dökümanında spesifik bir role sahiptir. Örneğin DOCTYPE elementi internet tarayıcılarına bu belgenin bir HTML belgesi olduğunu belirtir. Burada HTML belgesinin sürümüne dair bilgiler yer alır.

Mesela aşağıdaki yapı HTML4 belgesini tanımlar :


body kısmında bir html dökümanın gövde kısmında yer alacak kodlar yer alır, head kısmında başlık bilgileri, etiketler yer alır.

head elementinin içinde metadata bulunur. Bu metadata tarayıcı tarafından görüntülenmez. head elementi alanında script, title ve style gibi kodlar da yer alabilir.

Script elementi :

Bu element içinde JavaScript kodlar yer alabilir. Kullanımı aşağıdaki gibidir.

Bu kod bloğunda src attribute kullandım. Bununla demek istediğim şu bu HTML döklümanı harici bir dosya ile birlikte çalışacak. Dolayısı ile bu dosyanın adını ve konumunu src attribute içinde tanımladım. Burada tanımladığım dosya bir Jquery dosyası. Bir HTML belgesinde birden fazla script elementleri yer alabilir. Örnek olarak aşağıdaki gibi bir yapı olabilir :

Örnek


  

Sitemize hoşgeldiniz

İsmail GÜRSOY

HTML Örnekler

Bu kod bloğunda görüldüğü üzere iki tane script elementi yer alıyor. İlk script içinde jquery kütüphanesini belirten dosyanın adı ve konumu yer alıyor. İkinci kısımda ise Jquery’nin temel özelliklerinin kullanıldığı bir kod bloğu var. Bu kod bloğunu Jquery yazılarında açıklayacağım, ilerleyen yazılarda jquery örneklerine değineceğim. Script elementi head elementi içinde yer alabileceği gibi aynı zamanda body içinde de yer alabilir. Ama genel olarak kabul gören head elementi içinde kullanımıdır.

Bu arada önemli bir nokta bir HTML dökümanında script elementlerinin sırası önemlidir. Çünkü script içindeki kodlar bu verilen sıra ile çalışırlar. Bu örnekte öncelikle jquery kütüphanesinin yeri gösterilmiştir. Daha sonra diğer kod bloğu verilmiştir.

style elementi :

Bu element ile CSS kullanımına olanak sağlamış oluruz. CSS, bir stil tanımlama için kullanılan bir işaret dilidir. Cascading Style Sheet kelimelerinin kısaltılmış olarak ifade edilmesidir. Aşağıdaki kod bloğunda css style tanımlanmasına bir örnek verdim.

Görüldüğü gibi elementler için, tanımlanan id’ler için, tanımlanan class’lar için ayrı ayrı özellikleri atayabilmenin yolu CSS’den geçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.