HTML Server Kontrolleri

HTML Server kontrolleri, HTML tagleri gibidirler ama server tabanlı olarak çalışabilmesi için attribute olarak runat=?server? kullanılır. Böylelikle HTML kontrolü C# tarafında yönetebiliriz. Örneğin bir tag?i kullandığımızı düşünelim ve bu kısımda yer alan linki dinamik olarak değiştirmemiz gerekiyor. runat=?server? kullanarak C# tarafında da ilgili kodlarımı yazarak ben bu HTML kontrolü dinamik olarak değiştirebilirim.

HTML kontrol sınıfları :

Bütün HTML Server kontrollerib System.Web.UI.HtmlControls namespace altındadırlar.

Şimdi HTML Server Kontrolleri temel olarak nasıl çalışır bunu açıklayıp, örnekleyelim.

<%@ Page Language="C#" AutoEventWireup="true" CodeBehind="Default.aspx.cs" Inherits="WebApplication1._Default" %>

    


    

Ad:

Soyad :

E-mail :

Hangi server teknolojisini kullanıyorsunuz?>

WEB Programlamayı Seviyor musunuz?

Örneğimizde buradaki kodlardan anlaşıldığı üzere Html Buton, Html Select yani combobox, Html input text bulunmaktadır. Bir adette label kontrolümüz var fakat bu asp kontrolü çünkü server tarafından geri bildirim almak amacı ile kullanacağım.

Kontrollere ID ile isim verdim, bunu alışkanlık haline getirmeliyiz, çünkü kod tarafında bu isimler bize kolaylık sağlayacak.

Kodlarım bu şekilde, default.aspx sayfasının design görüntüsünde de kontrollerimi görebilirim.

Bu şekilde iken sayfamızı browserda görüntülemeye çalıştığımızda hata alırız, bunun nedeni henüz OnServerClick olayına ilgili kodlarımı yazmadım.

Kullanıcı onayla butonuna bastığında kullanıcının girmiş olduğu ad-soyad, e-mail, kullandığı server teknolojileri ve web programlamayı sevip sevmediğini label’a yazdıracağız. Gerçek bir uygulamada tabi aslında bu gibi bilgiler veri tabanına kaydedilir, ve veritabanından okunulur. Şimdi bizim uygulamamız için geçerli olan kodu yazarsak :


{filelink=14}

1 Yorum

  1. Heryerde bu bilgiler var ancak System.Web.UI.HtmlControls namespace kısmına eklenmesi gerektiğini bilmiyodum yararlı oldu teşekkürler gerçekten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.